Skip to content Skip to footer

Kuchenka gazowa, czy elektryczna?

Każda kuchnia to przede wszystkim możliwość przygotowywania posiłków, a to wiąże się się najczęściej z koniecznością ich termicznego przetwarzania. Epoka rozwoju industrialnego przyniosła szerokim warstwom społeczeństwa możliwość korzystania z kuchenek gazowych – znacznie wygodniejszych i bezpieczniejszych niż opalane drewnem.

Czy kuchenki gazowe ustąpią elektrycznym?

Współcześnie coraz więcej ludzi decyduje się jednak na odejście od instalacji gazowych i korzystanie wyłączne z prądu. W kuchni przekłada się to najczęściej na kuchenki elektryczne i ich współczesną wersję – kuchenki indukcyjne. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale ma również i wady. Jak się więc wydaje epoka kuchenek gazowych nie przeminie jeszcze długo.

Jak się okazuje dzisiaj produkuje się również kuchenki gazowe w o wiele bardziej nowoczesnym wydaniu. Najbardziej nowoczesne konstrukcje pozwalają na korzystanie z nich w sposób całkowicie bezpieczny. Bardzo dużą popularnością cieszą się kuchenki łączące w sobie zalety urządzeń gazowych i elektrycznych. W takich konstrukcjach najczęściej mamy do czynienie z piekarnikiem elektrycznym.

Zalety kuchenek gazowych

Do zalet tego rodzaju kuchenek należy przede wszystkim cena eksploatacji. Mimo, że gaz nie zawsze jest tańszy niż energia elektryczna, to jego zużycie w przypadku standardowych modeli jest o wiele mniejsze, niż w przypadku kuchenek elektrycznych. Zużycie energii w takich kuchenkach jest może być natomiast nieco większe niż w najnowszych modelach kuchenek indukcyjnych.

Dużą zaletą kuchenek gazowych jest również ich cena. Tego rodzaju urządzenia dostępne są na polskim rynku w bardzo dużym wyborze. Kuchenki takie oferowane są zarówno przez polskich, jak i zagranicznych producentów. Doświadczenie pokazuje, że kuchenka gazowa kosztuje zdecydowanie mniej niż podobnej jakości kuchenka elektryczna.

Czy gaz w domu jest bezpieczny?

Wątpliwości może natomiast budzić bezpieczeństwo korzystania z gazu w domu. Nieraz się przecież słyszy o wypadkach do, których doszło, a które mogą mieć poważne w skutkach konsekwencje. Warto jednak zaznaczyć, że niebezpieczeństwo związane z gazem związane jest przede wszystkim z nieodpowiednim obchodzeniem się z urządzeniami i nie jest większe od potencjalnego niebezpieczeństwa związanego z obecnością w domu kuchenki elektrycznej.

Powinno się w tym miejscu również wspomnieć, że dla zapewnienia sobie stuprocentowej pewności możliwe jest zainstalowanie w domu odpowiednich czujników, które każdorazowo ostrzegają, jeżeli w powietrzu pojawi się nawet niewielka ilość gazu.

Kuchenki gazowe dostępne są w ofercie sklepuGastrosilesia.pl.