Skip to content Skip to footer

Lornetki myśliwskie – sprzęt nie tylko na wyprawę łowiecką

Dla jednych jest sprzętem pozwalającym zaspokoić ciekawość. Inni potrzebują jej do wykonywania obowiązków zawodowych. Są też tacy, dla których powiększanie i przybliżanie elementów otoczenia pozwala zagłębiać się w hobby. Lornetki, bo o nich tu mowa, mają różne rozmiary i parametry i są powszechnie używane.

Komu przydaje się lornetka myśliwska?

Lornetki myśliwskie są ekwipunkiem żołnierzy, policjantów, myśliwych, ornitologów i innych obserwatorów przyrody, straży granicznej, kontrolerów ruchu lotniczego, snajperów. Poza pracą zawodową lornetki myśliwskie lub innego rodzaju przydają się widzom na trybunach stadionów, wielkich sal sportowych, koncertowych czy teatralnych, miłośnikom astronomii, turystom podziwiającym piękno krajobrazu.

Jak zbudowane są lornetki myśliwskie?

Zasada działania lornetki zastosowana w pierwszych konstrukcjach pochodzących z początku XVII stulecia nie zmieniła się. Stąd też niewielkie zmiany w budowie tego typu urządzeń.
Każda lornetka posiada:
– obiektyw, który jako układ soczewek ma za zadanie skupiać światło; od wielkości i jakości obiektywu zależy rozdzielczość i jakość obrazu;
– okular – umożliwia widzenie obrazu wytworzonego przez obiektyw;
– pryzmat – załamuje światło i odwraca obraz wytworzony przez obiektyw – umieszcza się go między okularem i obiektywem.Układu optyczne lornetki są obudowane – podstawowe części obudowy to tubusy oraz mostek, który je łączy.

Lornetka myśliwska – jaki rodzaj wybrać?

Generalnie wyróżnia się trzy typy lornetek:
>• Proste, zwane także lornetkami Galileusza – mają prostą konstrukcję, dają 3x powiększenie; obraz na brzegach jest nieostry; doskonale sprawdzają się w teatrach czy salach koncertowych,• Porropryzmatyczne – układ soczewek zastosowanych w tego rodzaju lornetkach daje jasny, bardzo kontrastowy obraz dzięki zjawisku całkowitego odbicia wewnętrznego; lornetkę porro poznać można po charakterystycznym łamanym tubusie; są dość ciężkie, posiadają duże odstępy między tubusami, są masywne – ze względu na zewnętrzny system ogniskowania są podatne na uszkodzenia mechaniczne; najlepiej sprawdzają w roli sprzętu militarnego oraz obserwacyjnego,
• Dachowe – parametrami optycznymi nie ustępują lornetkom porro, a są dużo mniejsze, lżejsze i odporne na uszkodzenia; łatwo je zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, pyłu; posiadają wewnętrzny układ ogniskowania – na zewnątrz jest tylko pokrętło regulujące ostrość; słabiej sprawdzają się w roli lornetek nocnych.

Dla potrzeb myśliwych najlepsze są lornetki porro lub dachowe (najlepiej posiadać dwie – dzienną i nocną) z powiększeniem od 8 do 10 razy. Średnica obiektywu na dzień od 35 do 42 mm, na noc 50 – 63 mm. Kupując lornetkę myśliwską zobaczymy w opisie dwie liczby, np. 10×63 – pierwsza liczba, to powiększenie; druga – średnica obiektywu.

Lornetki używane i nowe – gdzie kupić dobrej jakości lornetkę myśliwską?

Sklepy stacjonarne oraz internetowe z wyposażeniem myśliwskim oraz militarnym oferują szeroką gamę dobrej jakości lornetek. Nowe lornetki najlepszych producentów są dość drogie – zamiast tego można w wielu sklepach spotkać lornetki używane. Są to produkty pełnowartościowe, często z niemal niewidocznymi śladami eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej sprawności technicznej.