Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię na wymiar?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym trzeba zachować równowagę między estetyką a funkcjonalnością. Dobrze zaprojektowane meble kuchenne będą nam uprzyjemniały pracę, która będzie szła sprawnie i szybko. Jak zaprojektować kuchnię, by była ergonomiczna?

Trójkąt roboczy

Zamawiając meble kuchenne na wymiar w Poznaniu musimy pamiętać o zaprojektowaniu kuchni tak, by była ergonomiczna. Trójkąt roboczy powinien koncentrować się na ustawieniu lodówki, zlewozmywaka oraz płyty grzewczej wraz z piekarnikiem na wierzchołkach trójkąta.

Takie ustawienie sprawi, że znacząco zmniejszą się odległości pokonywane w trakcie prac kuchennych. Chcąc zaprojektować wygodną kuchnię należy zwrócić uwagę na odległości między poszczególnymi elementami. Między lodówką a zlewozmywakiem powinna być odległość 120 -210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką również 120 – 210cm. Odległość między kuchenka a lodówką 120 – 270 cm.

Estetyka również ma znaczenie

Kuchnia, w której chce się przebywać, to nie tylko kuchnia ergonomiczna. To również kuchnia, która jest estetyczna i po prostu nam się podoba.

Zamawiając meble kuchenne na wymiar w Poznaniu trzeba bardzo dobrze zastanowić się nad stylistyką, w jakiej ma być urządzona kuchnia. Meble klasyczne, w stylu retor, skandynawskie, czy może nowoczesne?

Jest to jedno z najważniejszych pytań, jakie trzeba sobie zadać przed złożeniem zamówienia. Kuchnia musi być stylistycznie dopasowana do wystroju reszty mieszkania. Ma to jeszcze większe znaczenie, gdy meblujemy kuchnie, która jest otwarta na salon. Ujednolicenie kuchni oraz salonu jest w tym przypadku konieczne.

Z jakiego materiału wykonać zabudowę kuchni?

Materiałem, z których mogą być zrobione szafki kuchenne najczęściej jest drzewo, płyta fornirowana lub MDF.

Najtrwalszym materiałem jest drewno. Niestety jest to również najdroższy materiał. Bardzo często meble kuchenne na wymiar w Poznaniu wykonuje się z elementów łączonych, gdzie front szafek jest drewniany, natomiast boki z płyty fornirowanej lub płyty MDF, które mają stosunkowo niższą cenę.

Ciekawym elementem wykończenia mebli kuchennych jest szkło bądź metal. Metalowe wykończenia sprawdzają się w kuchniach, które są nowoczesne. Szkło jest eleganckim elementem kuchni klasycznych, skandynawskich, czy retro. Warto również zwrócić uwagę na uchwyty, które nadają stylu i określają charakter kuchni.