Skip to content Skip to footer

Palarnie w miejscu pracy

Palenie jest to niezwykle szkodliwy nawyk. Wszyscy zdają sobie z tego doskonale sprawę, ale osób palących jest w dalszym ciągu dość dużo. Mało kto pamięta, ale jeszcze około 10 lat temu, palić można było w zasadzie wszędzie. Obecnie do tego celu wyznaczone są palarnie zamknięte, wiata palarnia lu wydzielony plac oddalony od innych współkorzystających z przestrzeni.

Czy palarnie w miejscu pracy to dobry pomysł?

Z punktu widzenia pracodawcy palenie papierosów w pracy jest to oczywiście strata. Pracownik, który powinien pracować, od czasu do czasu wychodzi sobie na dymka. Pomijając oczywiście kwestię związaną z regulaminową przerwą, niekoniecznie jest to dla nas korzystne, a czasami naraża nas na spore koszty.Szczególnie jeżeli są pracownicy, zdecydowanie nadużywający tego przywileju.

Pracodawcy w różny sposób podchodzą do zagadnienia palenia w pracy. Jedni starają się z tym walczyć na wszelkie sposoby, kolejni starają się to uregulować, z kolei jeszcze inni podchodzą do tego tematu dość liberalnie i zakładają, że o ile praca jest wykonana, to nie interesuje ich, kto to ile pali. Z doświadczenia wielu managerów, nie najlepsze rozwiązanie to mix tych metod.

Wiata palarnia, palarnie zamknięte wewnętrzne oraz zewnętrzne

To, w jaki sposób pracodawcy podchodzą do tematu palenia w pracy, jest właściwie już ich sprawą, ale bardzo istotne jest to, gdzie pracownicy palą. Jest to o tyle ważne, że palenie przez jednego członka załogi, może wpływać na pozostałych niepalących, jeśli pali on w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Dodatkowo zezwalanie na samowolne oddalanie się na papierosa kosztem niepalących, wpływa na obniżenie morale wśród załogi.

Z tego powodu pracodawca obowiązany jest do tego, aby zbudować na terenie zakładu palarnię, w której pracownicy będą palić papierosy. Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym jest wiata dla palaczy. Coraz częściej jednak stosuje się również palarnie w budynkach. Palarnie takie muszą oczywiście być wyposażone dobry system wentylacyjny. Zbudowanie dobrej palarni jest o tyle ważne, że pracownicy przebywający pod wiatą w zimie, na przykład mogą często się przeziębiać, co negatywnie wpływa na nasze moce przerobowe. Wiata dla palaczy jest więc rozwiązaniem najtańszym, ale i najmniej skutecznym.