Skip to content Skip to footer

Skąd bierze się coraz większa popularność pojemników plastikowych w transporcie?

Pojemniki plastikowe to rozwiązanie po które coraz częściej sięga się w transporcie różnego rodzaju towarów. W tym momencie najczęściej wykorzystuje je przemysł spożywczy, farmaceutyczny, kosmetyczny i im pokrewne, aczkolwiek wykorzystanie takich pojemników zwiększa się z roku na rok. Jak się okazuje pojemniki plastikowe zamykane popularne są w transporcie z kilku powodów.

Wygoda pakowania i transportu towarów

Pojemniki plastikowe są przede wszystkim wygodne. Pojemnik plastikowy zamykany to rozwiązanie, które używane jest coraz częściej ze względu na możliwości, jakie ono daje. Użycie plastikowych pojemników pozwala na bardzo łatwe porcjowanie towarów sypkich, oraz bezpieczne dowiezienie ich do celu – punktu sprzedaży. Pojemniki takie są również bardzo lekkie, dzięki czemu znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na pracę ludzką podczas transportu. Niska waga tego rodzaju pojemników ma również w dużej mierze przełożenie na niższe koszty ich transportu, co w dużych skalach może przekładać się na niemałe oszczędności, a co finalnie prowadzi do zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności.

Trwałość i kwestie ekonomiczne

Nie bez znaczenia jest również trwałość pojemników. Skrzynka plastikowa z pokrywą jest o wiele trwalsza niż wciąż często stosowane skrzynki drewniane. Dzięki temu pojemniki takie mogą być wykorzystywane o wiele dłużej. Zyskuje na tym przede wszystkim producent i punkty sprzedaży, które najczęściej ponoszą koszty wymiany zużytych pojemników. Nie bez znaczenia są tu również kwestie ekologiczne. Mogłoby się wydawać, że bardziej ekologicznym, bo biodegradowalnym rozwiązaniem są skrzynki drewniane. W rzeczywistości jednak drewno używane do produkcji pojemników jest bardzo często nasączane dużą ilością środków ochronnych zwiększających ich trwałość, co sprawia, że są one szkodliwe dla środowiska. Pojemniki plastikowe zamykane to rozwiązanie trwalsze, a tworzywo użyte do ich produkcji coraz częściej poddawane jest recyklingowi.

Sprostanie wymogom, jakie stawia UE

Ogromne znaczenie mają również przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa i higieny transportowanych towarów. Skrzynka plastikowa z pokrywą o rozwiązanie o wiele bardziej higieniczne, niż karton, czy skrzynki drewniane. Pojemnik plastikowy zamykany może być przy tym wielokrotnie dezynfekowany, co znacznie zwiększa możliwości jego wykorzystania.