Skip to content Skip to footer

Poznaj przyczyny niewydolności żylnej

Niewydolność żylna, podobnie, jak niewydolnosc krążenia, jest zaliczana do schorzeń związanych z układem naczyniowym. Jej przewlekła postać to problem nawet co drugiej kobiety i co trzeciego mężczyzny. Do niedawna o schorzeniu tym mówiono przede wszystkim jako o problemie estetycznym. Dziś wiemy jednak, że jest znacznie poważniejsze.

Przewlekła niewydolność żylna – co to takiego?

O przewlekłej chorobie żylnej można mówić zarówno w kontekście wrodzonego, jak i nabytego zespołu zmian, tak morfologicznych, jak i funkcjonalnych, do których dochodzi w układzie żylnym. Przeważnie kojarzona jest z żylakami kończyn dolnych, choć jednak jest to najbardziej charakterystyczna postać niewydolności żylnej, nie jest wcale jedyną, z jaką mamy do czynienia. Przebieg choroby może być różny, jej skutek zawsze jest jednak taki sam. Po uszkodzeniu znajdujących się w naczyniach żylnych zastawek, krew zaczyna się cofać. W tym samym czasie można zaobserwować jej napieranie na ściany naczyń krwionośnych. Jej powrót do krążenia głębokiego staje się coraz trudniejszy, a pacjent zaczyna potrzebować wsparcia z zewnątrz.

Niewydolność żylna – przyczyny i czynniki ryzyka

Nie ma jednego powodu, dla którego jedne osoby mają żylaki kończyn dolnych, podczas gdy inne nie muszą zmagać się z tą dolegliwością. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku tego schorzenia dużą rolę odgrywa występowanie choroby w rodzinie. Wśród czynników prowadzących do jej ujawnienia się lub powstania wymienia się także wiek i płeć. Choć jednak o niewydolności żylnej mówi się zwykle w kontekście kobiet po pięćdziesiątce, warto pamiętać, że schorzenie to jest groźne także w przypadku osób młodych, bez względu na ich płeć. Dzięki postępowi nauk medycznych jesteśmy dziś w stanie wskazać te czynniki, które mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby żylnej. Najczęściej jest to praca, która wymaga od nas przebywania przez wiele godzin w jednej pozycji – zarówno siedzącej, jak i stojącej. Często zwraca się też uwagę na powiązania choroby żylnej z ciążami oraz stosowaniem niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych. Hormony mogą oddziaływać na strukturę kolagenu odpowiadającego za budowę ścian naczyń żylnych. Kobiety nie powinny więc lekceważyć badań kontrolnych pozwalających na wykrycie niewydolności żylnej w jej wczesnym stadium rozwoju. Wśród czynników ryzyka, które występują bez względu na płeć, wymienia się brak aktywności fizycznej, palenie papierosów oraz skłonność do zaparć.