Skip to content Skip to footer

Sauna – sucha czy parowa?

Ostateczny efekt suchych i parowych saun jest taki sam. Oba powodują uczucie gorąca, pocenie się i przyspieszenie akcji serca. Ale istnieją wystarczające różnice, aby zastanowić się, która w ostateczności jest lepsza. Oddychanie suchym powietrzem z sauny suchej lub wdychanie mokrej pary w saunie parowej jest bardzo różne dla układu oddechowego, a wilgoć wpływa również bardzo różnie na skórę.

Sauny parowe a sauny suche

Sauny parowe zapewniają bardzo dobre warunki oddechowe przy poziomie wilgotności 100%. Ludzie z kaszlem i problemami z płucami czasami korzystają z sauny parowej, aby uspokoić swój układ oddechowy. Sauny parowe są również bardziej nawilżające dla skóry niż sauny suche. Jest to idealne rozwiązanie dla osób o suchej skórze.

Niektórzy uważają, że sauny parowe są duszne i uważają, że wilgotne powietrze powoduje trudności w oddychaniu. Sauny parowe mają mistyczną otoczkę, z powietrzem wypełnionym parą, a sauny suche są na tyle czyste, że można przeczytać książkę. Dla osób mających tłustą skórę, sucha sauna jest lepsza, ponieważ pory skórne mogą zostać zablokowane przez wilgoć, jeśli zbyt długo pozostanie się w saunie parowej.

Jeśli chodzi o sauny suche i parowe, oba zwiększają krążenie na powierzchni skóry i powodują pocenie się, co może być przyjemnym doznaniem i ma udowodnione korzyści dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Oba mogą również promować zdrowy i głęboki sen. Niektóre inne korzyści, które można uzyskać tylko z sauny parowej, obejmują:

-oczyszczanie gardła, zatok i przekrwienie płuc,
-zwolnienie suchości gardła i dróg nosowych oraz
-ulga od dyskomfortu zapalenia zatok.

Montaż saun zarówno suchych, jak i parowych, najlepiej jest zlecić specjalistom. Zapewnią oni maksymalne bezpieczeństwo korzystania z sauny. Jeśli jedynym celem skorzystania z sauny jest pocenie się tak dużo, jak to możliwe, to trzeba pomyśleć, że niektórzy ludzie uważają, że sucha sauna powoduje większe wydzielanie potu, więc być może byłby to lepszy wybór.

Trudno jest wybrać jedną lub drugą, więc najlepiej jest po prostu wypróbować obie, a następnie podjąć decyzję. Można również korzystać z obu rodzajów saun naprzemiennie, oczywiście w specjalistycznych ośrodkach, ponieważ montaż saun obu rodzajów może być nadmiernie kosztowny. Jeśli więc chodzi o saunę suchą a parową, naprawdę należy samemu zdecydować, który rodzaj jest lepszy, na podstawie własnego zdrowia oddechowego, rodzaju skóry i osobistych preferencji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw