Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe dla każdego

Osoby poszukujące mocnych wrażeń zapewne nieraz myślały o skoku ze spadochronem. Szkolenie spadochronowe uprawniające do samodzielnych skoków to duży wydatek, a przecież nie ma gwarancji, że polubimy ten sport. Dlatego na dobry początek najlepsze będą skoki tandemowe.

Co to są skoki tandemowe?

Skok w parze to sposób, żeby zapoznać się ze światem spadochroniarstwa. Osoba skacząca połączona jest z instruktorem za pomocą uprzęży. By dokonać skoku nie ma potrzeby posiadania zaświadczenia lekarskiego ani przechodzenia specjalistycznego kursu. Przygotowanie opiera się na 15-minutowym przeszkoleniu pasażera. W trakcie jego trwania skaczący dowiaduje się o możliwych zagrożeniach życia i zdrowia w trakcie skoku, a także o niemożności udzielenia mu pomocy podczas trwania skoku.

Kto może skoczyć i trochę liczb

Skoki tandemowe przeznaczone są dla osób powyżej siódmego roku życia (niepełnoletni muszą posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna) oraz ważących nie więcej niż 110 kilogramów. W związku z miękkim lądowaniem nie jest potrzebna żadna sprawność fizyczna, skakać mogą nawet osoby niepełnosprawne. Jedyne przeciwwskazania zdrowotne do oddania skoku tandemowego to: niestabilny kręgosłup, wrodzona łamliwość kości, ostra niewydolność układu krwionośnego i oddechowego, a także epilepsja. Wysokość, z jakiej dokonuje się skoków tandemowych wynosi 3000-4000 metrów. To daje możliwość około 40 sekund swobodnego spadania z prędkością oscylującą wokół 200 km/h. W trakcie lotu używa się spadochronu głównego i zapasowego.

Jak się przygotować i czy można mieć pamiątkę skoku?

Do skoku tandemowego nie należy przygotowywać się w jakiś specjalny sposób. Specjalny kombinezon zapewnia firma organizująca wydarzenie. Na nogi powinno założyć się sportowe wiązane buty, by mieć pewność, że dobrze przylegają do stopy. W trakcie chłodniejszych dni pod kombinezon skoczka warto jest włożyć bluzę z długim rękawem. Jednak najważniejszy element ekwipunku to dobry nastrój! Aby zapewnić sobie pamiątkę tak niesamowitego przeżycia, jakim jest skok tandemowy, można zdecydować się na kupno skoku w pakiecie ze zdjęciami i filmem. Instruktor wyposażony jest w kamerkę, która rejestruje całe zdarzenie – od startu samolotu do lądowania, a dodatkowo robi zdjęcia. Materiał poddawany jest profesjonalnemu montażowi by klient dostał efekt końcowy w postaci filmu dvd.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy