Skip to content Skip to footer

Stabilność przede wszystkim

Zima jest okresem strasznym dla osób sprzątających dom czy mieszkanie. Do wnętrz dostaje się wtedy ogromna ilość zanieczyszczeń zewnętrznych takich jak błoto czy woda z topniejącego z obuwia śniegu. Od wielu lat szuka się sposobu na zapobiegnięcie temu procederowi poprzez montaż różnego rodzaju wycieraczek i mat, o które można wytrzeć buty.

Wycieraczki zewnętrzne

Jeszcze kilkanaście lat temu królowały w naszym kraju wycieraczki wewnętrzne. Jednakże cóż z tego, że zbierały wilgoć i brud lecz było to niewystarczające. Szybko więc polskie rodziny zaczęły umieszczać wycieraczki też na zewnątrz. Umieszczanie szmacianych wycieraczek na zewnątrz kończyło się zazwyczaj ich całkowitym zniszczeniem po kilku dniach lub uszkodzeniem w wyniku temperatur, na które pewne tworzywa nie są odporne. Stosowane równie chętnie wycieraczki stalowe pomimo swej wytrzymałości i zatrzymywaniu dużych ilości błota i wody szybko rdzewiały szpecąc wejście do domu. Szybko więc jako standardowa wycieraczka zewnętrzna upowszechniły się u nas gumowe wycieraczki.

Dziś gumowe wycieraczki to głównie ażurowe lub całkowicie wypełnione prostokąty. Producenci prześcigają się w rodzajach, materiale wypełnienia i wytrzymałościach na temperatury. Ważne jest również to aby wycieraczka była stabilna i zapobiegała przykrym sytuacjom poślizgnięcia się bądź przewrócenia. Rodzaje wycieraczek są więc stale modernizowane i przed polskimi domami widzimy coraz to różniejsze ich rodzaje. Wiele pojawia się wycieraczek kolorowych, wzbogaconych o napisy czy wzory. Widać jednak stopniowy powrót do klasyki – wycieraczki przede wszystkim użytkowej dobrze spełniającej swoją funkcję.

Wycieraczki zewnętrzne – popularne modele

Jedną z najczęściej kupowanych w tym sezonie wycieraczek jest wycieraczka zewnętrzna Gumimata ażurowa Stamats. Ten model nie ma szczególnego designu – splot gumowych ażurowych kółek, ma za to świetne cechy użytkowe. Rozmiary maty metr na półtorej metra oraz 16 milimetrowa jej grubość sprawiają, że jest stabilna i nie porusza się nawet przy intensywnych opadach.

Duże kółka pozwalają na łatwe odprowadzenie wody czy topniejącego śniegu co znacznie zmniejszy ilość jaką z obuwiem wniesiemy do domu. Wycieraczki Stamats wykonano z trudno ścieralnego rodzaju gumy odpornego w dodatku na wszystkie warunki atmosferyczne od gorących słonecznych dni po mroźne zimowe noce.