Skip to content Skip to footer

Szambo

Jeśli często musisz opróżniać szambo i ponosisz z tego tytułu wysokie koszty, to czas pomyśleć o systematycznym czyszczeniu szamba przy pomocy specjalistycznych preparatów. Na rynku jest ich duży wybór, od preparatów biologicznych po środki chemiczne, ułatwiających udrażnianie szamba.

Dlaczego warto czyścić szambo?

Przede wszystkim dlatego żeby uniknąć kłopotów w przyszłości. W nieczyszczonym szambie na jego dnie sukcesywnie gromadzi się muł, który później jest trudny do usunięcia. Muł ten zmniejsza także pojemność samego szamba i trzeba częściej go opróżniać.

Z nieudrażnianego szamba wydobywa się bardzo nieprzyjemny odór spowodowany nadmiernym zgromadzeniem gazów metanowych.Systematyczne udrażnianie szamba zapobiega jednak przede zatykaniu się instalacji odpływowej, jej czyszczenie pod ciśnieniem jest bardzo kosztowne.

Preparaty do udrażniania szamba

Podstawowe preparaty to kultury odpowiednio dobranych bakterii tlenowych i beztlenowych, które rozkładają zanieczyszczenia w szambie. Bakterie te muszą mieć zdolność do namnażania się, by nie trzeba było za często dosypywać nowego. Skład środków do udrażniania szamba jest bardzo podobny, różnią się one jednak sposobem stosowania, który należy bardzo rygorystycznie przestrzegać.

Co to są aktywatory?

Popularnie nazywane są także środkami na tłuszcz. W rzeczywistości bakterie z reguły dobrze radzą sobie z tłuszczem, problem powstaje wtedy, gdy jest ich za mało. Aktywatory przyśpieszają namnażanie bakterii rozkładających tłuszcz.

Chemia do udrażniania rur i szamb

Mimo, że większość środków do czyszczenia rur i szamb są środkami ekologicznymi, to czasami konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Służą one przede wszystkim do dezynfekcji szamba. Trzeba ją przeprowadzić wtedy, gdy w szambie nagromadzi się zbyt duża ilość metanu lub gdy ekosystem zostanie zachwiany. Po oczyszczeniu i dezynfekcji, szambo należy ponownie zasiedlić nową kolonią bakterii.

Chemia do udrażniania rur i szamba nie powinna być zbyt agresywna, ponieważ może negatywnie wpływać na stan instalacji.

Udrażnianie rur – jakie środki wybrać?

Ścieki odprowadzane są za pomocą rur kanalizacyjnych najczęściej wykonanych z PCV o gładkich powierzchniach. Utrudnia to osadzanie się na ich ścianach nieczystości. Jednak po pewnym czasie osadza się na nich przede wszystkim tłuszcz. Z biegiem czasu może doprowadzić do zatkania rur odprowadzających. Udrażnianie rur kanalizacyjnych można przeprowadzić za pomocą środków enzymatycznych lub chemicznych.

Stałą przepustowość mogą zapewnić specjalne preparaty udrażniające. W pierwszej kolejności należy stosować produkty enzymatyczne, jeśli nie zadziałają skutecznie, pozostaje chemia do udrażniania rur.

Preparaty stosowane do udrażniania szamba i rur z powodzeniem można stosować do przydomowych oczyszczalni ekologicznych.