Skip to content Skip to footer

Uprawnienia SEP – mity

XXI wiek jest prawdziwym wiekiem mitów i błędnych informacji, które krążą po internecie. Warto je prostować, żeby nie zaciemniały nam zupełnie obrazu sytuacji. W tym artykule przedstawione zostaną i obalone najważniejsze mity dotyczące dość popularnego kursu na elektryka prowadzonego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czyli SEP.

Uprawnienie SEP elektryk wydawane jest bezterminowo

Niestety nie. Takie elektryk uprawnienia wydawane są na okres pięciu lat. Po tym okresie trzeba je odnowić. Oczywiście, jeśli przez cały ten okres pracowaliśmy z elektryką, a nasz pracodawca dodatkowo wysyłał nas na różne kursy, to można przystąpić do samego egzaminu, nie trzeba koniecznie uczęszczać na kurs.

Aby zdobyć elektryk uprawnienia, trzeba iść na kurs oraz na egzamin

Nie do końca. Jak zostało to wspomniane wcześniej kurs i egzamin są osobno płatne. Kursy zasadniczo polecane są osobom, które albo nie miały nigdy nic wspólnego z zawodem elektryka, albo też w zasadzie chcą sobie przypomnieć pewne informacje, ponieważ np. od dawna już nie miały styczności z elektryką. Zasadniczo jednak można zapłacić za sam egzamin i tylko na niego pójść.

Nie ma żadnych warunków, aby mieć dokument sep elektryk

Nie są to może bardzo wysokie wymagania, jednak, aby zostać SEP elektrykiem, należy mieć ukończone 18 lat oraz mieć wykształcenie co najmniej podstawowe.

Uprawnienie SEP może zdobyć jedynie osoba z wykształceniem w zawodzie elektryka

To jest właśnie bardzo poważny mit, który wiele osób wprowadza w błąd. Otóż wydaje się nam, że elektryk uprawnienia może mieć jedynie osoba, która już miała coś do czynienia z elektryką np. chodziła do technikum elektrycznego. Tymczasem zupełnie nie jest tak! Po to właśnie organizowane są kursy przygotowujące do egzaminu, aby osoba, która nigdy nie zajmowała się elektryką, mogła zdobyć zawód SEP elektryk!

Egzaminy na uprawnienia elektryka są organizowane rzadko

Nic bardziej mylnego. Stowarzyszenie Elektryków Polskich bardzo dba o to, aby takie kursy i szkolenia właśnie odbywały się jak najczęściej. W każdym większym mieście organizowane są one spokojnie kilka razy do roku, zatem na pewno nie trzeba będzie długo czekać. Warto dodać, że najczęściej są to terminy weekendowe tak, aby pracownik nie musiał brać urlopu w jednej pracy, chcąc się przekwalifikować na elektryka. Warto jeszcze dodać, SEP koreluje kursy na uprawnienia elektryka z kursami energetycznymi i gazowymi