Skip to content Skip to footer

Urządzenie do zamrażania rur bardzo przydatne

Kto nigdy nie miał okazji wymieniać pojedynczego grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania, ten nie wie jak wielki problem może to stanowić. Pozornie bowiem wystarczy wykręcić grzejnik od rur i w jego miejsca zamontować nowy egzemplarz. Opis pracy należy jednakże uzupełnić o rozstrzygnięcie problemu, jaki wiąże się z wodą, znajdującą się wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania.

Spuszczać albo.. zamrażać

Zwykłe i najbardziej prozaiczne rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – z instalacji należy spuścić wodę, tak aby nie było ryzyka jej niekontrolowanego wycieku w czasie demontażu starego grzejnika. Jest to najprostszy, ale jednocześnie i najbardziej pracochłonny sposób rozwiązania tej kwestii.

O wiele prostsze w wykonanie będzie wymiana grzejników i zamrażanie rur. W skrócie mówiąc taka czynność polega na skorzystaniu ze specjalnego urządzenia, które ma możliwość schłodzenia fragmentu rury do minusowej temperatury, co doprowadza do zamarznięcia przepływającej przez nią wody.

Szybciej i łatwiej

Wymiana grzejników i zamrażanie rur jest więc doskonałym pomysłem na przyspieszenie prac. Zamarznięta rura nie przepuszcza bowiem wody, dzięki czemu dany fragment instalacji wyłączony jest z jej obiegu. Pociąga to za sobą brak ryzyka niekontrolowanego wycieku wody w czasie demontażu grzejnika.

Każdy hydraulik powie, że taka sytuacja jest wprost idealna. Pozwala bowiem skupić się na praktycznych aspektach dotyczących wymiany grzejnika, pozostawiając na boku kwestie związane z obiegiem wody. Szybkość prowadzenia prac i dokładność ich wykonania to tylko najważniejsze z pozytywów, jakie wiążą się z takim obrotem sprawy.

Kosztowny zakup, który się sprawdza

Wymiana grzejników i zamrażanie rur nie byłoby możliwe bez specjalnego urządzenia, wykorzystywanego do tego celu. Zamrażarka do rur – bo tak potocznie jest ono określane – to urządzenie, którego zakup stanowi dość poważny wydatek, ale jednakowoż warty poniesienia, bowiem oszczędność czasu szybko przełoży się na większe dochody, wynikające z większej ilości zleceń, jakie będą wykonane.

Warto zauważyć, że najtańsze modele zamrażarek do rur można już nabyć za nieco ponad tysiąc złotych. Są to oczywiście urządzenia najprostsze, pozbawione większej możliwości regulacji i kontroli procesu zamrażania. Droższe modele, których cena sięga nawet kilku tysięcy złotych, takie możliwości posiadają. Co więcej mają o wiele szerszy zakres zastosowanie, w swoim zestawie bowiem posiadają kształtki, pozwalające na wykorzystanie w nawet najgrubszych rurach centralnego ogrzewania.