Skip to content Skip to footer

Wpływ sauny na zdrowie

Większość z nas uważa, że z sauny można skorzystać jedynie w salonie SPA, na basenie lub na siłowni. W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować własną saunę w ogrodzie. Tego rodzaju konstrukcje są standardem w ogrodach fińskich oraz zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Dlaczego warto mieć własną saunę?

Zadbaj o swoje zdrowie

Podstawową przyczyną, dla której warto zainwestować we własną saunę ogrodową jest nasze zdrowie. Wielokrotnie przeprowadzane badania naukowe mające zbadać wpływ sesji w saunach na ludzki ciało potwierdzają pozytywną reakcję organizmu.

Innymi rzecz ujmując wychwalanie dobroczynnego wpływu sauny na organizm nie jest jedynie pustym sloganem marketingowym, tylko dobrze udokumentowanym faktem naukowym. Regularne sesje w saunie połączone z aktywnością fizyczną oraz dietą pomagają m.in.:

– poprawić stan cery,
– zrzucić nadmiar kilogramów,
– uśmierzyć ból mięśni, stawów oraz kręgosłupa,
– stan układu odpornościowego.

Ponadto sauna zewnętrzna może posłużyć jako świetlna terapia wspomagająca w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o włączeniu sauny do programu leczenia powinniśmy skonsultować to z lekarzem.

Różne rodzaje saun

Każda oferowana przez producenta sauna zewnętrzna może być przypisana do jednej z dwóch kategorii. Nabyć możemy sauny w postaci mini domków oraz modele w kształcie beczki. W praktyce sauny te różnią się jedynie swoją konstrukcją oraz poziomem funkcjonalności.

W przypadku mini domków liczyć możemy również na niewielki zadaszony taras, który może być doskonałym miejscem na kontynuacje wypoczynku. Z kolei sauny w postaci beczki są szczególnie popularne w ogrodach wiejskich, górskich, czy też rustykalnych.

Odpowiedni piec

Niezależnie od tego, czy interesuje nas klasyczna sucha sauna fińska, czy też łaźnia parowa musimy zastanowić się nad źródłem ogrzewania. Wybrać możemy pomiędzy tradycyjnym piecem na drewno a nowoczesnym piecem elektrycznym.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku zaleca się montaż pieców elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy montować dodatkowego komina oraz nie musimy martwić się o wcześniejsze przygotowanie paleniska w celu rozpoczęcia sesji w saunie.

Saunę zewnętrzną znajdziesz w ofercie Megiw.