Skip to content Skip to footer

Kiedy wstyd nie pozwala nam odwiedzić lekarza

Wielu z nas boryka się z problemami, o których wolałbym nie opowiadać. Wstydzimy przyznać się do bólu czy zmian na ciele, które mogłyby wystawić nas na śmieszność. Nie jest to zbyt dobra metoda, ponieważ wcześnie zaczęta terapia, jest dużo skuteczniejsza niż ta, na którą decydujemy się w końcowych stadiach choroby. Warto mieć to na uwadze, szczególnie przy tych dolegliwościach, które dość długo rozwijają się bezobjawowo. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, to może być już ostatni dzwonek na to, aby poinformować o tym lekarza.

Jakich chorób się wstydzimy?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że nowotworów się boimy, a nie wstydzimy. Dlatego często o nich nie mówimy. Są oczywiście wyjątki, które związane są z miejscem ich występowaniem. Można powiedzieć, że są takie newralgiczne punkty, które wciąż są dla nas sporym tabu. Chorobami, których się wstydzimy, są wszelkie zmiany dermatologiczne. Nie lubimy pokazywać się w miejscach publicznych, kiedy naszą twarz zdobią zmiany skórne, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Do dość małych zaognień już się pomału przyzwyczajamy, towarzyszą one nam choćby w okresie dojrzewania, dlatego je, prawie że akceptujemy. Są jednak takie dolegliwości związane ze skórą, które całkowicie odbierają nam pewność siebie. Są to różnego rodzaju wrzuty oraz narośle, które usunięte we wczesnych stadiach, nie byłby problemem. W takiej sytuacji najlepiej jest znaleźć dobry gabinet dermatologiczny w Warszawie czy innym dużym mieście, w którym udzielona zostanie nam pomoc na naprawdę wysokim poziomie.

Choroby weneryczne

Dolegliwościom związanym ze specyfiką ich przenoszenia, postanowiliśmy zapewnić oddzielny podpunkt. Nie ma co ukrywać, rzeżączka czy chlamydioza należą do takich chorób, które całkowicie nas paraliżują. Boimy się jakichkolwiek podejrzeń, o to, że możemy być nosicielami, ale nie powinniśmy tak do tego podchodzić. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie poszukanie specjalisty w takich miastach jak Łódź czy Poznań, gdzie bez problemu udzielona zostanie nam kompleksowa pomoc. Aby odnaleźć odpowiednich lekarzy w dzisiejszych czasach, wystarczy tylko wpisać w pasek wyszukiwarki frazy typu „wenerolog Warszawa” albo „dermatolog Warszawa”. Ten drugi będzie bardzo potrzebny, kiedy dojdzie również do zewnętrznych zmian skórnych w obrębie okolic intymnych. Z problemami dermatologicznymi, warto odwiedzić klinikę http://derm-est.pl/.

Podsumowując, w wielu przypadkach chorób o podłożu dermatologicznym, konieczne jest odwiedzenie lekarza, który określi diagnozę i udzieli nam natychmiastowej pomocy. Nie warto z tym zwlekać ze względu na wstyd czy strach, ponieważ marnujemy wtedy czas.