Skip to content Skip to footer

Wybór kancelarii notarialnej – na co zwrócić uwagę?

Kancelaria notarialna to miejsce, do którego należy się udać w przypadku potrzeby przeniesienia własności nieruchomości, poświadczenia dziedziczenia po osobie zmarłej, a także w wielu innych sprawach. Specjalistyczna pomoc notariusza jest konieczna, szczególnie przy uwierzytelnianiu dokumentów. Wybór notariusza i kancelarii nie powinien być więc przypadkowy, na co warto zwrócić uwagę?

Zakres usług i opinie

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest zakres świadczonych usług przez kancelarię. Mimo że profil działalności każdej kancelarii jest zbliżony, to mogą różnić się one zakresem usług, w których się specjalizują. Oznacza to, ze jedna może zajmować się tylko sprawami spadkowymi, natomiast druga obsługą firm. Wybrana kancelaria notarialna powinna specjalizować się więc w temacie sprawy, z którą zgłasza się dana osoba. Przed wyborem notariusza, warto zapoznać się z opiniami na jego temat. Najlepszym sposobem jest znalezienie informacji na stronach internetowych. Nie jest to szczególnie wiarygodne źródło, jednak powtarzające się negatywne opinie, powinny obudzić czujność każdej osoby. Brak profesjonalizmu jest czymś niedopuszczalnym, a zaufanie do prawnika jest bardzo ważne.

Czym dokładnie zajmuje się notariusz?

Notariusz jest zawodem zaufania publicznego. To inaczej prawnik, który upoważniony jest do tworzenia aktów notarialnych, a także do przeprowadzania innych czynności. Sporządzanie umów w kancelarii notarialnej jest więc gwarancją zgodności z zasadami prawa. Wiele dokumentów, które podpisuje się u notariusza jest tworzonych w celu zminimalizowania spraw sądowych.

Umowa sprzedaży nieruchomości i intercyza małżeńska

Jedną z najczęściej podpisywanych umów w kancelarii notarialnej jest właśnie umowa sprzedaży nieruchomości. Bowiem, aby sprzedać lub kupić dom czy mieszkanie, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Niekiedy podpisywana jest także umowa przedwstępna, która daje gwarancję w kwestii realizacji postanowień w niej zawartych. Kolejnym dokumentem najczęściej zatwierdzanym u notariusza jest intercyza małżeńska. Wprowadza ona rozdzielność majątkową, małżonkowie dysponują wówczas odrębnymi majątkami. U notariusza załatwiane są równie często sprawy spadkowe

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl