Skip to content Skip to footer

Palarnie – miejsce dla osób palących w pracy

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, w każdym zakładzie pracy powinny znajdować się palarnie, z których będą korzystać osoby palące. To rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ dzięki niemu palacze nie palą papierosów w pomieszczeniach, a osoby które nie palą papierosów nie muszą wdychać dymu tytoniowego. Jak powinna wyglądać taka palarnia oraz gdzie najlepiej ją umiejscowić dowiesz się z poniższego artykułu.

1. Klasyczne wiaty palarnie

Przy wielu zakładach pracy można aktualnie zobaczyć klasyczne wiaty palarnie. Są to miejsca zadaszone, z trzech stron zabudowane. Dodatkowo, jest to miejsce bardzo estetyczne, eleganckie i praktyczne. Zadaszona wiata chroni bowiem palących przed trudnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak choćby deszcze, śniegi, wiatry czy ostre słońce. Jest to miejsce o dość sporych gabarytach. Standardowa palarnia osiąga rozmiar o długości 2500 m, więc spokojnie pomieści od kilku do kilkunastu osób.

2. Wykonanie

Takie palarnie najlepiej zamawiać u sprawdzonych producentów tego asortymentu. Ważne jest bowiem konstrukcja takiej palarni, która musi wykonana być solidnie i precyzyjnie. Najczęściej do jej wykonania, producenci używają rurek aluminiowych oraz rynien z profilu aluminiowego. Bardzo ważnym elementem w takiej konstrukcji jest także uważają, że poliwęglan komórkowy, który odporny jest na działanie promieni UV. Palarnie zewnętrzne powinny być także zamontowane przez wykonawców. Dlaczego? Postawienie tej konstrukcji wymaga sporego doświadczenia oraz fachowej wiedzy. Najczęściej też, taka usługa wliczona już jest w cenę samej palarni lub jej koszt jest dość niski. Palarnia zewnętrzna musi być także usytuowana w odpowiednim do tego miejscu.

3. Palarnia zewnętrzna

Palarnie zewnętrzne są bezpiecznym miejscem do palenia papierosów przez pracowników. Dzięki nim, statystyki pożarów w pracy spowodowanych niedopałkami znacznie się obniżyły. Ponadto, jest to tez chwila przerwy i relaksu od swoich obowiązków. Każde wyjście na papierosa z kolegami z pracy zajmuje średnio około 15 min, tym samym jest to chwila, by odetchnąć od obowiązków i pooddychać świeżym powietrzem. Mimo, iż palenie nie jest zdrowe, warto korzystać z miejsc, które są do tego przeznaczone. Powinny dbać o takie miejsca sami pracownicy, a szefowie zapewnić pracownikom miejsce do palenia papierosów.