Skip to content Skip to footer

Zanieczyszczenie powietrza – przyczyny i skutki

Z jednej strony Katowice są miastem dość zanieczyszczonym – w końcu leżą na Śląsku, który stereotypowo kojarzy się z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Kopalnie Węgla Kamiennego i inne instytucje związane z przemysłem wydobywczym – to właśnie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Różnorodny Śląsk

Śląsk jest bardzo różnorodny – bez trudu da się znaleźć na Śląsku piękne miasta, które ani trochę nie kojarzą się z brudem i zanieczyszczeniami. Niestety, są też miasta i osiedla bardzo mocno zaniedbane. Zanieczyszczenie powietrza w Katowicach jest zależne od wielu czynników. Trzeba jednak przyznać, że Katowice są także miastem, gdzie jest wiele zieleni.

Katowice zostały uznane za jedno z najbardziej zielonych miast w całej Polsce. To zasługa lasów, parków i innych terenów zielonych. Mieszkańcy są z tego powodu zadowoleni, ponieważ mają gdzie wypocząć i zregenerować siły. To ważne w dużych miastach. Zanieczyszczenie powietrza w Katowicach nie jest ogromne na tle Polski, ale można zrobić coś, by statystyki były lepsze.

Monitorowanie stanu powietrza

Stan powietrza w Katowicach jest stale monitorowany. Każdego dnia mieszkańcy i inni ludzie, których ciekawi ten aspekt życia w Katowicach, mogą na przykład w Internecie sprawdzić aktualny stan jakości powietrza. Można mieć pewność, że dane są prawidłowe i podawane w czasie rzeczywistym. Monitoring jakości powietrza w Katowicach działa sprawnie i bez zarzutu.

W Katowicach, jak i w wielu innych miastach w Polsce można spotkać ludzi, którzy obawiają się złej jakości powietrza. Są wśród nich też obcokrajowcy przerażeni tym, że mogą zachorować na różne choroby – choroby płuc i nowotwory, właśnie od powietrza złej jakości. Tacy ludzie najczęściej noszą maseczki ochronne i mocno stresuje ich stan powietrza. Nie wierzą w zapewnienia o działaniach mających poprawić ten stan.

Przyczyny smogu

Na temat przyczyn smogu i złego stanu jakości powietrza powiedziano już bardzo dużo. Winne są duże korporacje, ale winni są też zwykli obywatele. Przede wszystkim brakuje świadomości, że codzienne działania przyczyniają się do jakości powietrza na planecie Ziemi. Nie wolno palić w piecu byle czym. Trzeba mieć świadomość, że wpływa to wprost na stan powietrza.

Jeżeli ktoś nie ma dość przyzwoitości, aby dbać o życie i zdrowie przyszłych pokoleń, warto przemyśleć temat przynajmniej dla zdrowia swojego i własnej rodziny – dzieci i wnuków. To nie wizja kary i nieprzyjemności powinna skłonić człowieka do zmian, ale kusząca powinna być wizja życia w czystym świecie, gdzie da się oddychać dobrej jakości powietrzem, a ludzie szanują wzajemnie siebie i swoją planetę, na której mieszkają.