Skip to content Skip to footer

Chanca piedra – skuteczna walka z chorobami cywilizacyjnymi

Jest niepozorną roślinką – krzew bardzo podobny do naszego bukszpanu dorasta najwyżej do około 60 centymetrów. Nie rośnie w eksponowanych miejscach na trasach turystycznych – lubi słabe gleby, cień i wysokość powyżej 3000 m n.p.m. Świetnie czuje się w Andach i w Tybecie – od tysiącleci moc chanca piedra wykorzystują szamani w Peru, Ekwadorze, Boliwii, a także lekarze medycyny ajurwedyjskiej w Azji.

Chanca piedra – skład i zastosowanie

Naukowcy badający krzew chanca piedra stosowany jako zioła na kamienie żółciowe lub nerkowe ustalili, że w składzie krzewinki są miedzy innymi: terpeny, flawonoidy, steroidy, alkaloidy, fenole, saponiny, benzoiny, lignany – większość z tych związków to fitoestrogeny, które często nazywa się hormonami roślinnymi. Chanca pedra ma również potężną ilość witaminy C.

Sam skład nie jest odkrywczy – wiele roślin również zawiera te związki, często nawet w większej ilości. Jednak w przypadku chanca piedra opinia naukowców nie pozostawia wątpliwości, co do wyjątkowości rośliny. W innych roślinach związki czynne występują pojedynczo – chanca piedra ma ich kilkanaście i wszystkie są aktywne biologicznie. Dodatkowo wzajemna stymulacja doprowadza do synergii, która sprawia, że równoczesne, łączne działanie wszystkich składników znacznie przewyższa sumę ich właściwości mierzonych oddzielnie. To tak jakby te związki nie tylko były wartością samą w sobie, ale dodatkowo działają jak katalizatory reakcji biochemicznych dla innych związków.

Z obserwacji zastosowań chanca piedra w medycynie naturalnej wynika, że są to zioła działające leczniczo głównie na kamicę nerkową i schorzenia pęcherza moczowego. Skuteczność chanca piedra odnotowywana jest również w leczeniu cukrzycy, dermatoz, schorzeń wątroby. Jako zioła na kamienie żółciowe pomagają zarówno na etapie profilaktyki u osób zagrożonych kamicą jak i wspomagają leczenie stanów zaawansowanej kamicy pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych.

W przypadku chanca piedra opinie naukowców pokrywają się z pozytywnymi opiniami użytkowników – zarówno leczenie ziołami jak i profilaktyczne przyjmowanie specyfików wyprodukowanych na bazie rośliny przynoszą rewelacyjne rezultaty.

Gdzie kupić lek chanca piedra?

Zioła chanca piedra sprzedawane są głównie w sklepach zielarskich. Najczęściej oferuje się je w formie suszu lub proszku. Do nabycia są kapsułki, herbaty, wyciągi z liści rośliny. W przypadku chanca piedra cena determinowana jest gównie formą, a jakiej zioła są sprzedawane oraz wielkości opakowań.Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kraj pochodzenia produktu. Na rynku polskim najczęściej są zioła pochodzące z upraw ekologicznych. I choć nie ma dowodów na to, że ekwadorskie uprawy są lepsze od chińskich, to jednak warto poszukać produktów opartych o rośliny pozyskane ze stanowisk naturalnych – to możliwe, ale w przypadku dziko rosnącej chanca piedra cena produktu na pewno będzie znacznie wyższa, od chanca pochodzącej z hodowli.