Obecnie różne odmiany suszonych warzyw i ziół można dostać już niemalże w każdym sklepie. Najpopularniejsza jest z całą pewnością tak zwana włoszczyzna, która ma bardzo szerokie zastosowanie. Jednak czy suszone warzywa posiadają odpowiedni smak i aromat, a przede wszystkim ważne wartości odżywcze?
Jak proces suszenie wpływa na warzywa?
Praktycznie wszystkie warzywa składają się w dużej mierze z wody, w trakcie suszenia zostają jej pozbawione, przez co kurczą się i tracą swój atrakcyjny wygląd. Jednak w dalszym ciągu posiadają wiele właściwości, które można wykorzystać w trakcie gotowania.
Jeżeli proces suszenia został wykonany we właściwy sposób, a warzywa były dobrej jakości, zachowają one swój aromat, który pomoże wzbogacić smak wielu potraw. Trzeba również zaznaczyć, że nie tracą w ten sposób cennych witamin i minerałów, dlatego w dalszym ciągu wpływają bardzo korzystnie na zdrowie.
W jaki sposób korzystać z suszonych warzyw i ziół?
Suszone warzywa mają wszechstronne zastosowanie. W tej postaci najczęściej spotykane są warzywa korzenne, czyli marchew, seler czy pietruszka, a także mieszanki tak zwanej włoszczyzny. Komponują się one świetnie z większością zup, a także sosów, mogą być również wykorzystywane jako składnik farszu do pierogów, gołąbków, a nawet ryb czy drobiu.
Wiele osób z całą pewnością kojarzy również bardzo charakterystyczny smak suszonych pomidorów, które są składnikiem wielu dań pochodzących z regionu śródziemnomorskiego. Z kolei niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że suszenie jest również alternatywą dla mrożenia zielonego groszku, buraków czy białej kapusty, a nawet brukselki.
Czy suszenie warzyw w domu jest możliwe?
Większość osób decyduje się na zakup suszonych warzyw w sklepie, dobrze jednak wiedzieć, że posiadając w domu świeże warzywa można je również poddać suszeniu samodzielnie, dzięki czemu zachowają swój aromat zdecydowanie dłużej. Suszenie jest bardzo prostym sposobem na przetworzenie warzyw, które mogłyby się zmarnować.
W okresie letnim warto zdecydować się na suszenie różnego rodzaju ziół, jak na przykład majeranek, lubczyk, oregano czy natka pietruszki. Pozwoli to na cieszenie się ich aromatem również w okresie jesienno-zimowym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A..