Skip to content Skip to footer

Czym powinien charakteryzować się dobry dom opieki?

W pewnym wieku ludzie wymagają nieustającej opieki. Związane jest to z ich stanem zdrowia, problemami z pamięcią, funkcjonowaniem nawet w obszarze czynności podstawowych. Co wtedy zrobić, jeżeli nie można zajmować się swoimi starszymi rodzicami na co dzień? Dom opieki to miejsce, w którym bliskie nam osoby znajdą opiekę, wsparcie medyczne, a także towarzystwo innych osób w swoim wieku.

Domy opieki Warszawa i okolice

W Polsce funkcjonują dwa typy domów opieki. Niektóre placówki są państwowe, jednak czas oczekiwania na miejsce dla bliskiej osoby to niejednokrotnie nawet ponad 2 lata. Część placówek to natomiast miejsca prywatne, w których szybciej można umieścić swoją bliską osobę. Warto rozważyć takie miejsce wtedy, gdy pojawiają się poważne problemy w funkcjonowaniu zdrowotnym.

Dom opieki Alzheimer

Kiedy człowiek zaczyna mieć problemy z pamięcią, coraz częściej gubi się, nie wie gdzie się znajduje, ma problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, a także orientacją co do własnej osoby, może świadczyć to o otępieniu. To niestety bardzo poważny stan wymagający nieustającej kontroli i opieki ze strony innych. Najbardziej znanym otępieniem jest Alzheimer, ale to niejedyna choroba tego typu. Dom opieki alzheimer jest miejscem, w którym osoby starsze znajdą fachowa opiekę i pomoc na co dzień.

Domy opieki Warszawa i okolice – na co zwrócić uwagę?

Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, gdy poszukuje się domu opieki dla swojej bliskiej osoby? Ważne są takie czynniki, jak dostęp do wykwalifikowanego personelu. Nawet jeżeli na miejscu na stałe nie pracuje lekarz, powinien on konsultować pacjentów regularnie. Poza tym cały czas powinny być dostępne osoby z wykształceniem pielęgniarskim, a nie tylko opiekunowie dla osób starszych.

Warunki mieszkaniowe

Istotne są również warunki mieszkaniowe. Ważne, by pokoje były urządzone w sposób prosty, minimalistyczny, bez nadmiaru bodźców, a jednocześnie zapewniające poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Człowiek powinien czuć się tam jak w domu. Możliwość kontaktu z osobami w podobnej sytuacji, rówieśnikami w starszym wieku, działa na osoby stymulująco i pobudzająco. Dzięki temu można utrzymywać relacje towarzyskie i kontakty interpersonalne, co zawsze pozytywnie wpływa na stan zdrowia człowieka.