Skip to content Skip to footer

Granita, czyli deser prosto z Sycylii

Na pewno każdy chociaż raz mijał stoisko z maszyną, która mieszała kolorowe, gęste i mocno zmrożone płyny. Często można spotkać je w miejscach typowo turystycznych, jednak nie tylko tam. Mimo że nazywa się je granitami, oryginalna wersja deseru wygląda nieco inaczej.

Sycylijska granita

Granita powstała na Sycylii w czasie, gdy była ona zdominowana przez Arabów. Sycylijczycy do dziś uważają ją za swój tradycyjny deser, którego nie należy krytykować. Tworzone w Polsce za pomocą granitora granity napoje nie są jednak tożsame z sycylijskimi deserami.

Tradycyjna granita bazuje na wodzie, cukrze oraz soku z cytryny. Dużą wagę przykłada się do sposobu, w który jest przyrządzana, a wiedza na ten temat przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Podawana jest ze słodką bułeczką briosi.

Syropy do granity z granitora

To, co powstaje w granitorze, przypomina bardziej granity napoje niż desery, jednak nie jest zupełnie różne od tych sycylijskich. Obie łączy charakterystyczna ziarnista struktura.

Do używania profesjonalnego granitora niezbędne jest posiadanie odpowiednich syropów do granity. Można bez problemu kupić je w różnych sklepach internetowych. To wydatek około pięćdziesięciu złotych na pięć litrów, przy czym taka ilość syropu może starczyć nawet na czterdzieści litrów napoju.

Syropy do granity występują w różnych barwach, a które po części świadczą o smakach. Po części, ponieważ jedna barwa często dotyczy kilku smaków – zielona granita może oznaczać zarówno zielone jabłko, jak i limonkę.

Różnice między granitą i sorbetem

Warto rozgraniczyć te dwa desery, ponieważ są one podobne jedynie na pierwszy rzut oka. Już po przyjrzeniu się strukturze można zauważyć pierwsze różnice. Sorbety są gładkie i puszyste, podczas gdy granity ziarniste.

Różnice występują również w użytych składnikach. Do sorbetu potrzebne są zamrożone owoce lub sok, podczas gdy granita wymaga świeżych owoców lub soku, lecz świeżo wyciśniętego (zazwyczaj z owoców o dużej ilości pestek). Ponadto podczas procesu mrożenia granitę należy dokładnie mieszać.

Kolejną różnicą jest to, że do sorbetu czasami dodaje się ubite białko, by uzyskać kremową konsystencję. Podobne praktyki nie mają miejsca w przypadku granity. To samo dotyczy wbijania powietrza do sorbetu, dzięki czemu jest on bardziej puszysty, podczas gdy granita nie zawiera powietrza.