Skip to content Skip to footer

Czystek lekarski – właściwości i zastosowanie

Czystek to imponująca roślina ozdobna, która naturalnie występuje w krajach o dużym nasłonecznieniu, takich jak Grecja, Włochy, Bułgaria czy Albania. Jak się okazuje zastosowanie czystka w ziołolecznictwie jest równie imponujące jak jego walory estetyczne. Jakie są rodzaje czystka lekarskiego i jak prawidłowo go stosować?

W jakich postaciach występuje czystek lekarski?

Czystek to zioło, które można bez problemu dostać w każdej z aptek. Występuje on w postaci suszu do zaparzania, tabletek oraz w formie gotowych ekspresowych herbatek. Z walorów tej niezwykłej rośliny leczniczej można korzystać zarówno od wewnątrz, jak i formie roztworu na skórę.

Wodny roztwór czystka ma działanie antyseptyczne. Można go zatem stosować jako środek na trądzik, ropne wysięki czy rany. Wykazano, że wodny roztwór czystka może skutecznie rozwiązać problem hemoroidów. Działanie czystka jest naprawę wszechstronne, zarówno w leczeniu ogólnym, jak i miejscowym.

Czystek właściwości lecznicze

Czystek właściwości lecznicze to cała długa lista zastosowań. Jednym z najbardziej cenionych właściwości tej rośliny jest obfita zawartość polifenoli, czyli przeciwutleniaczy. Polifenole neutralizują działanie wolnych rodników, co oznacza, że proces starzenia się organizmu spowalnia.

Regularne picie naparów z czystka lekarskiego podnosi odporność organizmu i chroni go przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Napary z czystka zaleca się zatem szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności. Według niektórych osób, picie herbaty z czystka wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami, a część osób twierdzi, że czystek jest w stanie wyleczyć z łagodnych nowotworów.

Jak stosować czystek lekarski?

Czystek lekarski najlepiej jest stosować w postaci ciepłego naparu. W odróżnieniu od niektórych ziół leczniczych, czystek nie ma gorzkiego posmaku, dlatego jego picie jest czystą przyjemnością. Poleca się stosowanie ciepłego naparu do 3 razy dziennie. Co więcej, raz zaparzony susz nadaje się do ponownego parzenia nawet kilkukrotnie.

Osoby zabiegane mogą korzystać z dobrodziejstwa tej rośliny zażywając tabletkę. W aptece bez najmniejszych problemów znajdziemy czystek zarówno w postaci suszu do zaparzania, jak i w formie skoncentrowanej tabletki.