Jednym z najistotniejszych elementów domu jest dach. Jakkolwiek to oczywisty truizm, bo jak przecież moglibyśmy używać słowa „dom” w stosunku do konstrukcji bez dachu, zaskakującym jest fakt, że tak często nie przykładamy do tego należytej wagi. Takie podejście nierzadko kończy się z pierwszą wichurą.
Wybór pokrycia dachowego
Tutaj wybór jest spory, od tradycyjnych dachówek ceramicznych czy cementowych, po dachy z tworzyw sztucznych lub z masy bitumicznej aż po dachy wykonane z elementów metalowych, jak choćby wielkoformatowe arkusze czy blacha trapezowa. Bardzo popularne są obecnie dachy metalowe, zarówno z blachy płaskiej jak i profilowanej (np. wspomniana już blacha trapezowa).
Warto zwrócić uwagę również na coraz powszechniejsze płyty warstwowe, czyli elementy trapezowe ocieplane, które pomiędzy metalowymi okładzinami posiadają warstwę wełny mineralnej, styropianu, pianki poliuretanowej lub poliizocyjanurowej, co tłumaczy ich nazwę. Taka konstrukcja zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną.
Od pomysłu do realizacji
Jakkolwiek zakupu wszelakich materiałów budowlanych, w tym elementów pokrycia dachowego możemy dokonać sami, warto rozważyć zlecenie tego wyspecjalizowanej firmie dekarskiej, która zapewni nam również profesjonalny obmiar powierzchni dachowej, co pozwoli na dokładniejsze oszacowanie ilości potrzebnego materiału. Powierzenie prac profesjonalistom pozwoli nam również uniknąć zmarnowania pieniędzy na materiały miernej jakości.
Jeżeli zdecydujemy się na dach metalowy, koniecznie musimy pamiętać o jego jednej, bardzo istotnej właściwości. Mowa o paroszczelności. Z tego też względu musimy pamiętać o zachowaniu stosownej szczeliny wentylacyjnej, w innym przypadku możemy spodziewać się np. białej korozji. Na tę przypadłość narażone są głównie dachy z arkuszy wielkoformatowych, nieco mniej blachodachówki czy blacha trapezowa.
Na co warto zwrócić uwagę
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze, ciężko jest oszacować czas robót, potrzebny do wykonania nowego pokrycia dachowego, musimy jednak nastawić się na ok. dwa tygodnie. Po drugie, oszczędzanie na, zdawałoby się, drobiazgach, jak np. ławy przeciwśnieżne, bardzo szybko może obrócić się przeciwko nam.
Reasumując, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pokryć swój dach gontem bądź strzechą, jeżeli tylko mamy taką fantazję. Szeroki wachlarz dostępnych technologii pozwala jednak z łatwością znaleźć o wiele lepsze i trwalsze rozwiązanie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal