Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób, głównie kobiety. Żylaki to nie tylko nieestetyczne zmiany powodujące dyskomfort podczas noszenia spódnic i krótkich spodenek. To przede wszystkim poważne schorzenie, które musi być leczone, by nie doprowadzić do jeszcze poważniejszych stanów. Niewydolność żylna może być dziedziczna lub też nabyta z powodu różnego rodzaju nieprawidłowości. Co jest główną przyczyną niewydolności krążenia?
Niewydolność żylna a niezdrowy tryb życia
Jeśli choroba żył nie zostanie przekazana w genach, to jedną z najpopularniejszych przyczyn jej powstawania jest siedzący tryb życia i objadanie się niezdrowymi rzeczami. Na niewydolnosc krążenia najczęściej chorują osoby otyłe, które spożywają zbyt wiele słodyczy i tłustych potraw. Dodatkowo żylakom sprzyja brak ruchu i ćwiczeń sportowych, chociażby regularnych spacerów. U kobiet dolegliwości może też potęgować przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.
Żylaki kończyn dolnych i wpływ gorącej temperatury
Nogi ze skłonnością do żylaków nie przepadają za wysoką temperaturą. Właśnie dlatego lepiej unikać sauny. Poza tym niewydolnosc krążenia może pojawić się, gdy ktoś zbyt często bierze długie, gorące kąpiele. Dla takich osób zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą naprzemienne natryski.
Nadciśnienie żylne i zakrzepica jako przyczyny niewydolności żylnej
Nadciśnienie żylne jest bardzo niebezpieczne, ponieważ powoduje wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych i ich uszkodzenia, co z kolei jest przyczyną występowania obrzęków na kończynach dolnych. Zbyt duży nacisk krwi na ściany żył powoduje ich rozszczelnianie się, stąd brzydkie wypukłości i fioletowe nitki na nogach. Zakrzepica z kolei jest stanem, w którym następują zatory w przepływie krwi. Zakrzepica to zapalenie żył, które bardzo długo może nie dawać widocznych objawów. Dotyczy ona głównie żył podudzia, ale może też występować w innych żyłach. Jeśli zakrzepica nie zostanie wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może być bardzo groźna dla ludzkiego zdrowia a nawet życia. Jakichkolwiek dolegliwości dotyczących nóg lepiej nie lekceważyć. Jeśli kończyny często pobolewają, drętwieją lub odczuwalne jest w nich uczucie mrowienia, trzeba niezwłocznie zorientować się w czym rzecz podczas konsultacji lekarskiej.