Skip to content Skip to footer

Jakimi cechami charakteryzuje się pianka polietylenowa?

Nowoczesne materiały do pakowania wyparły w dużej części te, którymi posługiwano się przed laty. Obecnie zamiast papieru czy styropianu coraz częściej wykorzystywana jest pianka PE (polietylenowa). Ma bardzo dużo zalet i nawet przy częstym korzystaniu pozostaje bardzo opłacalna. Dostępna jest w arkuszach lub w rolkach – forma dystrybucji ma czysto doraźne znaczenie.

Pianka polietylenowa – duża ilość zalet

Polietylen charakteryzuje się niewielką gęstością, co przekłada się na elastyczność i delikatność gotowego materiału. Pianka w rolce powstaje z podtypu LDPE (mała gęstość), dzięki czemu jest naprawdę bardzo elastyczna i łatwa do dowolnego zwijania i formowania. Mimo widocznej lekkości, pianka PE jest wytrzymała i odporna na rozciąganie, szarpanie i różne mikrouszkodzenia. Te cechy zapewniają bezpieczeństwo zawartości opakowania stworzonego lub wzmocnionego pianką.

Niektóre materiały o podobnym zastosowaniu mają swoisty zapach lub oddziałują niekorzystnie na produkty spożywcze, chemiczne itd. Pianka w arkuszach nie ma ani zapachu, ani silnych właściwości chemicznych. Można bezpiecznie używać jej w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym itd. Zastosowana do pakowania, gwarantuje sterylność i doskonałe zabezpieczenie zawartości przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Służy też jako warstwa amortyzująca na wypadek nacisku, kolizji czy zgniecenia.

Pianka w arkuszach czy w rolce – która forma ma więcej zalet?

Każdy klient może kupić piankę polietylenową w wybranej formie, zależnie od potrzeb i możliwości. Pianka w rolce zajmuje mniej miejsca we wszelkiego rodzaju zakładach i magazynach, w arkuszach z kolei nadaje się do zastosowania w wielkogabarytowym formacie (duże opakowania, konieczność izolacji płaszczyzn, dużych powierzchni). Może okazać się też łatwiejsza do cięcia.

Jeśli chodzi o same właściwości pianki polietylenowej, nie ma to znaczenia, czy wybierze się wersję w rolce czy arkuszu. Jest to ten sam materiał, więc można podjąć decyzję tylko i wyłącznie ze względu na wygodę użytkowania lub kwestie związane z zastosowaniem. Pianka PE gwarantuje doskonałą izolację, wytrzymałe i lekkie zabezpieczenie zawartości opakowania. Warto wspomnieć też o tym, że jest wodoodporna. Sama nie zamaka i nie przepuszcza wody do wewnątrz.