Skip to content Skip to footer

Dom czy mieszkanie – wyzwania kupującego

Rozpoczynając życie na swoim, młodzi ludzie często najpierw myślą o wynajmie, który wydaje im się rozsądnym rozwiązaniem na sam start. Po pewnym czasie, kiedy już wiedzą, że chcą związać się z danym miejscem na stałe, mają całkiem solidną pracę i stały dochód, zaczynają rozważać zakup własnych czterech kątów.

Jakie lokum na start?

Pierwszym wyborem najczęściej bywa mieszkanie, chociaż coraz więcej osób decyduje się na gotowe domy na sprzedaż, a wszystko to dzięki cenom, jakie potrafią przyciągnąć niejednego, zainteresowanego okazją kupca. Wybudowane przez dewelopera wolnostojące domy lub zabudowania szeregowe nie dość, że wyglądają ładnie, to i koszt zbliżony jest do ceny statystycznego mieszkania. Okazjonalnie tanie domy na sprzedaż najczęściej wybierają ambitni single lub młode pary, skuszone wizją przytulnego miejsca do życia.

Coś dla wymagających

Rzadziej spotykana w młodszych kręgach opcja, to tzw. „działkę kupię”, czyli oferta pod budowę własnej nieruchomości. Działki budowlane zazwyczaj cieszą się większym powodzeniem wśród osób nieco starszych, które okres studiów i pierwszych lat pracy mając już za sobą, za to szukają stabilnego i solidnego miejsca na kolejne lata. Osobiście wybrany teren pod zabudowę mieszkalną ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ takie osoby mają już nieco większe doświadczenie i wiedzą, czego konkretnie oczekują. Wyszukując odpowiadające ich wymogom działki budowlane, biorą pod uwagę mnóstwo różnych czynników, jak choćby odległość od najbliższej szkoły, bezpieczeństwo okolicy czy plany zagospodarowania terenu wokół. Zakup tego typu, to spore przedsięwzięcie, ponieważ wiąże się z licznymi decyzjami, zdobyciem obowiązkowych pozwoleń, projektowaniem od podstaw i zorganizowaniem wszystkich niezbędnych mediów. „Działkę kupię”, jest więc sposobem na znalezienie miejsca, które nabywcy dowolnie ukształtują według własnego pomysłu i wizji.

Wybierając miejsce do życia, należy wziąć pod uwagę niezliczoną ilość danych, ale w gruncie rzeczy najistotniejsze są dwie: oczekiwania kontra możliwy do osiągnięcia budżet i możliwości. Czasem warto bowiem poczekać odrobinę dłużej i sięgnąć po lepsze rozwiązanie, aby cieszyć się z podjętej decyzji przez długie lata.