Skip to content Skip to footer

Zbiór, przewóz i magazynowanie owoców

Wielkopowierzchniowe sady czy skupy pracujące na terenach sadowniczych zagłębi mają potrzebę magazynowania i transportu ogromnych ilości owoców. Rozwiązaniem dopasowanym do ich potrzeb są m.in. skrzyniopalety na jabłka i inne owoce.

Skrzynki, skrzynie czy skrzyniopalety?

Na rynkach i w sklepach owoce zwykle wystawiane są w niewielkich skrzynkach. Skrzynki na jabłka nie są złym rozwiązaniem w handlu detalicznym, pod warunkiem, że nie zachodzi potrzeba ich transportowania. Jabłka w marketach zwykle ułożone są w skrzynkach pojedynczą warstwą, co powoduje ogromne straty miejsca. Skrzynki na jabłka składowane jedna na drugiej zwykle mają niemałe prześwity, wobec tego samochody wożą w znacznej mierze powietrze – nie jest to ani oszczędne, ani ekologiczne. Jedynym argumentem za stosowaniem małych skrzynek jest łatwość ich ekspozycji.

Ułatwienia transportowe i magazynowe

Skrzynie na jabłka są dobrym wyjściem magazynowym – mieszczą dużo większą ilość owoców i pozwalają zachować wśród nich porządek. Ponadto są odporne na warunki panujące w chłodniach. W transporcie natomiast najlepiej sprawdzą się skrzyniopalety na jabłka – to rozwiązanie ma niewątpliwy atut jakim jest składana konstrukcja. Dzięki temu puste skrzyniopalety są łatwe i ekonomiczne w transporcie. Wykorzystanie takich rozwiązań na szeroką skalę sprawdza się m.in. w przetwórstwie owocowym – przewożony surowiec nie będzie prezentowany w formie surowej na półkach sklepowych, dopiero po przetworzeniu stanie się towarem. Nie ma więc większego znaczenia zarówno kształt i względy wizualne takich jabłek, jak i forma ich transportu – ważne aby była ekonomiczna i łatwa do uporządkowania.

Skrzynie na jabłka – stosowane rozwiązania

Skrzynie i skrzyniopalety wykonane z tworzyw same w sobie są lekkie, a zarazem wytrzymałe. Dzięki temu nie zwiększają w sposób znaczący wagi przewożonego towaru. Ponadto nadają się do mycia i nie chłoną wody, co umożliwia zachowanie czystości i higieny w kwestii przewożonego towaru. Tworzywo, z którego wykonane są skrzynie i skrzyniopalety nie chłonie zapachów, jest odporne na nacisk oraz zmiany temperatur, dzięki precyzyjnie dobranym właściwościom może pochwalić się doskonałym stosunkiem wagi do wytrzymałości.