Skip to content Skip to footer

Jaki alkomat wykorzystać, by mieć pewność, że odczyt jest prawidłowy?

Alkomat dowodowy powinien znaleźć się w każdym domu. Dlaczego? Kierowca prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu stanowi zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Warto również pamiętać, że jest to wykroczenia, a przy większej ilości alkoholu – przestępstwo. Jak wybrać odpowiedni alkomat?

Alkomat dowodowy – dlaczego właśnie taki?

Alkomaty profesjonalne są bardzo dokładne. Jest to ich największa zaleta. Warto pamiętać, że badania muszą być bardzo precyzyjne. Dopiero wtedy są miarodajne i dają kierowcy pewność, że już może wsiąść za kółko.

Alkomatów na rynku jest bardzo wiele. Trzeba jednak pamiętać, że wyłącznie precyzyjny pomiar ma znaczenie. Dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie to 0,2 ‰. Kierowca, który będzie miał takie wskazanie popełni wykroczenie. Koniecznie jednak trzeba wiedzieć, że już 0,5 ‰ to przestępstwo. Wydaje się, że różnica jest minimalna, ale może okazać się, że ma duże znaczenie.

Jak działa alkomat profesjonalny?

Alkomaty profesjonalne nie są wykorzystywane wyłącznie przez policję. Warto wiedzieć, że często alkomat dowodowy wykorzystywany jest w firmach transportowych, ochroniarskich czy firmach budowlanych, czyli wszędzie tam, gdzie spożycie alkoholu może stanowić duże niebezpieczeństwo.

Alkomat dowodowy zazwyczaj nie jest wyposażony w ustnik. Należy dmuchać w miejsce, które jest do tego przeznaczone. Już po kilku sekundach można odczytać wynik, a alkomat profesjonalny jest gotowy do ponownego użycia. Jest to bardzo wygodne, gdy w krótkim czasie trzeba przebadać większą ilość osób. Może tak być nie tylko w czasie kontroli drogowej, ale również w zakładzie pracy, gdzie kończy się jedna zmiana i rozpoczyna kolejna.

Koniecznie trzeba pamiętać, że chcąc uzyskać prawidłowe odczyty z alkomatu trzeba go systematycznie serwisować. Alkomat policyjny musi być kalibrowany co kilka miesięcy, gdyż sensory odpowiedzialne za odczyty są bardzo czułe. Po dłuższym użytkowaniu mogą się rozregulować.

Alkomat policyjny wymaga kontroli co 6 -12 miesięcy. Tylko prawidłowo serwisowany alkomat będzie dawał prawidłowe odczyty, takie, które mogą posłużyć jako dowód w sądzie.

Wiedza o ilości spożytego alkoholu jest niezbędna dla każdego kierowcy oraz pracodawcy, który musi wiedzieć, czy pracownicy są trzeźwi. Jest to podstawa bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać i zainwestować w alkomat policyjny, którego odczyty są miarodajne.