Opakowania biodegradowalne to rozwiązanie na miarę przyszłości. Z całą pewnością docelowo wyprą one jednorazowe opakowania z tworzywa. To kwestia ich licznych zalet oraz tego, że zmienia się prawo w kwestii korzystania z przedmiotów przyczyniających się do generowania ogromnych ilości śmieci. Z czego produkuje się opakowania ekologiczne? Jakie materiały nadają się do ich tworzenia?
Karton
Naczynia jednorazowe ekologiczne mogą być produkowane z kartonu. Powstaje on z pulpy drzewnej pozyskiwanej na drodze recyklingu. Oznacza to, że stare gazety, ulotki, niepotrzebne książki czy zeszyty mogą zostać przetworzone na pulpę, która później zostanie wykorzystana do wyprodukowania tektury niezbędnej do zrobienia z niej opakowań biodegradowalnych. Następnie karton ten może ulec rozkładowi w czasie znaczenie krótszym niż tworzywo sztuczne. Czasami możliwe jest też poddanie go recyklingowi jeszcze raz.
Skrobia
Pewną nowością na naszym rynku są naczynia wykonane ze skrobi. Nadaje się ona doskonale do produkowania naczyń, jakimi są Opakowania biodegradowalne. Do produkcji opakowań używa się skrobi ziemniaczanej oraz kukurydzianej. To materiał, który jest tani, bardzo uniwersalny i bezpieczny. Bez obaw można używać opakowań ze skrobi w kontakcie z żywnością… bo skrobia jest też trawiona przez człowieka i znajduje się w naszym pożywieniu. Nie ma więc żadnych obaw, że naczynia z niej wykonane będą stanowiły zagrożenie dla żywności. Po użyciu opakowania można wyrzucić do odpadów biodegradowalnych. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do kompostu.
Bioplastik
Ciekawym materiałem do produkcji opakowań jest bioplastik, czyli tzw. biotworzywo. Jest on produkowany z biomasy pochodzącej np. z kukurydzy, trzciny cukrowej albo celulozy. Trzeba jednak zaznaczyć, że opakowania ekologiczne wykonane z takich tworzyw na pierwszy rzut oka nie różnią się wcale od zwykłego plastiku. Stąd też oczywista jest konieczność odpowiedniego ich oznakowania. Tylko dzięki nim naczynia jednorazowe ekologiczne mogą trafić na pryzmę kompostową, a nie do zwykłego śmietnika. Odpowiednie oznaczenia powinny być umieszczone w łatwo dostępnym miejscu i powinny być łatwe do zauważenia. Bardzo możliwe, że niedługo ten typ opakowań zastąpi zwykły plastik.