Skip to content Skip to footer

Jakie jest zastosowanie nowoczesnych wyświetlaczy LCD TFT w przemyśle?

TFT to nic innego jak cienkowarstwowy tranzystor, który od wielu lat stosowany jest na przykład w kolorowych wyświetlaczach LCD (z matrycami aktywnymi). Dzięki TFT możliwy jest do uzyskania bardzo wysokiej jakości obraz, dlatego też technologia ta odgrywa coraz większą rolę w przemyśle i nie tylko.

Co warto wiedzieć?

Wyświetlacz LCD TFT produkowany jest poprzez chemiczne osadzenie z fazy gazowej. Warto wspomnieć o tym, że w matrycach tego typu, każdy z poszczególnych pikseli posiada swój własny tranzystor sterujący. To właśnie ta nietypowa cecha pozwala odróżnić TFT od popularnej technologii STN.

Specjalne tranzystory cienkowarstwowe umieszcza się zazwyczaj na szklanym podłożu. Jak powszechnie wiadomo podłożem zwykłych tranzystorów jest oczywiście krzemowa płytka. W dużej mierze to właśnie dzięki zastosowaniu tej nietypowej technologii wyświetlacz LCD TFT jest w stanie zaoferować zdecydowanie lepsze parametry obrazu.

Jakie zalety ma technologia LCD-TFT?

Technologia TFT umożliwia zachowanie stosunkowo niewielkiej grubości i masy, dlatego też jest to najlepszy wybór dla tych producentów, którzy muszą obniżyć końcową masę swoich urządzeń. Do największych zalet należy zaliczyć także niewielki pobór prądu oraz dość niskie koszty produkcji.

W dzisiejszych czasach produkowane są coraz częściej wyświetlacze LCD-TFT, które posiadają dodatkową powłokę antyrefleksyjną. Głównym zadaniem specjalnej powłoki jest oczywiście poprawienie czytelności obrazu na ekranie. Jak powszechnie wiadomo różnego typu refleksy świetlne potrafią znacząco utrudnić czytanie ekranu, dlatego też wyświetlacze z powłokami cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Nowoczesne technologie

Producenci cały czas udoskonalają nowoczesne tranzystory cienkowarstwowe, dlatego też systematycznie pojawiają się nowe technologie. Warto wspomnieć chociaż o wyświetlaczach OFET i OTFT, które w branży przemysłowej odgrywają bardzo ważną rolę.

W wyświetlaczach OFET i OTFT jako półprzewodniki wykorzystywane są specjalne substancje organiczne, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest wyprodukować wyświetlacze elastyczne. Nowoczesne rozwiązania oparte na tranzystorach cienkowarstwowych dedykowane są nie tylko klientom przemysłowym, ale również biznesowym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem