Skip to content Skip to footer

Kubeczki plastikowe

Kubki plastikowe to produkt, który od wielu lat jest wykorzystywany w plażowych barach, pubach, a nawet na degustacjach w sklepach spożywczych. Do ich najważniejszych cech należą przede wszystkim wytrzymałość, wygodna forma pakowania, dzięki której nie zabierają dużo miejsca nawet, gdy opakowanie zawiera 200 sztuk. Choć kubeczki plastikowe, a dokładniej ich użytkowanie, bardzo kłócą się z nowoczesnym podejściem do świata i ekologią – te, które już zostały wyprodukowane, tak czy siak trzeba wykorzystać.

DBANIE O ŚRODOWISKO:

Ekolodzy coraz częściej zwracają uwagę na problem, którym jest zanieczyszczenie środowiska mikroplastikiem. Są to resztki rozkładających się przedmiotów z tworzywa sztucznego bądź plastiku. W przyrodzie są one bardzo trudne do rozłożenia – zajmuje to od 100 do 1000 lat lub dłużej, nawet jeśli mówimy tylko o plastikowej butelce po wodzie, którą wypijemy na lotnisku. Z tego względu wiele firm decyduje się na wykorzystywanie do produkcji (Kubki jednorazowe plastikowe) takich materiałów, które nie będą aż w takim stopniu obciążać środowiska, niszcząc je przy okazji.

ZAMIENNIKI:

Plastik ma wiele zamienników, ale co z artykułami, które mają bliski kontakt z błoną śluzową, w tym przypadku głównie z jamą ustną? Materiał, z którego wykonywane są kubki, sztućce i naczynia, jeśli nie jest to plastik, musi być bezpieczne dla zdrowia. Najczęściej wybierane przez duże przedsiębiorstwa jest drewno – względnie prosty w obróbce materiał, doskonale sprawdza się jako sztuciec. Komplety drewnianych sztućcy dostajemy nawet do gotowej sałatki, kupionej w sklepie spożywczym. Kolejnym materiałem bardzo ciekawym, niemniej skutecznym, jest biomasa roślinna (na przykład odpady trzciny cukrowa lub bambusa).

PLASTIKOWE KUBKI W DOMU:

Temat plastiku przewija się w social mediach i telewizji od bardzo dawna i coraz bardziej intensywnie. Kładzie się nacisk na to, że nie jest to materiał, którego fabryki powinny wybierać do stworzenia swoich produktów, gotowych do dystrybucji. Prawdą jest jednak, że niektórych produktów nie da się zawsze zastąpić bardziej ekologicznym zamiennikiem. Często nie jest to tak wygodne – na przykład kubeczki z papieru prędzej czy później zaczną przeciekać, co nie wydarzy się w przypadku użytkowania kubków z plastiku. Jeśli już mamy takowe w domu, należy je wykorzystać – marnowanie gotowego produktu też nie wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.