Skip to content Skip to footer

Nowe czy stare domeny?

Jak kupować domeny? To często jest dla nas prawdziwa zagwozdka. Chcąc bowiem założyć stronę internetową, odkrywamy, że teoretycznie nie jest to trudne, niemniej jednak wymaga od nas pewnych decyzji. W tym właśnie takiej – czy opłaca się bardziej kupować domeny stare czy nowe?

Podstawowe pojęcia

Na początek warto jednak wytłumaczyć kilka zagadnień, które pomogą nam zrozumieć to, jakie domeny kupować. Otóż zacznijmy od tego, co to jest w ogóle domena? Otóż jest to inaczej adres strony internetowej. Można to porównać do kupienia działki pod dom – nie możemy postawić przecież domu na dowolnym adresie, przy dowolnej ulicy. Wcześniej musimy kupić dany adres.

Ponadto warto jeszcze wytłumaczyć, co to jest pozycjonowanie domeny, ponieważ jest to jedna z najważniejszych spraw. Otóż pozycjonowanie domeny odnosi się do nadawania jej widzialności w internecie, do tego, że w odpowiedzi na konkretne hasła wpisane w wyszukiwarkę, taka strona wyświetli się jako jednak z pierwszych.

Nowe strony internetowe

Wróćmy zatem do podstawowego pytania, czyli jakie domeny kupować. Otóż na początek warto opisać zalety i wady nowych domen. Przede wszystkim tutaj nie musimy się martwić o dotychczasową historię domeny, która czasem może przysporzyć nam sporo kłopotów. Można także dostać bonus za nową stronę. Z drugiej jednak strony trudno konkurować ze stronami o długim stażu oraz ciężko jest kupić stronę z bardzo konkretnym adresem.

Stare strony internetowe

Takie strony z kolei, jeśli były dobrze pozycjonowane i zarządzane oraz miały ciekawą zawartość, stanowią naprawdę świetny punkt wyjściowy. Gorzej jednak, jeśli nie możemy za bardzo sprawdzić, jak dokładniej przebiegała historia takiej firmy.

Wartość domeny Google

Na koniec warto jeszcze powiedzieć słowo o domenach Google, ponieważ jest to naprawdę bardzo unikalne rozwiązanie. Przede wszystkim jest to nowy pomysł koncernu, dlatego też dominują tu oczywiście nowe domeny. Niemniej jednak wartość domeny Google jest całkiem wysoka chociażby z uwagi na możliwość zakupienia ciekawych adresów, bardzo wysoko punktowanych, za stosunkowo niską, jak na takie warunki cenę.

Oczywiście Google domain ma pewne inne zalety, pośród których wymienić można dostęp do wielu programów zintegrowanych możliwość otworzenia wielu subdomen oraz stworzenia aliasów.

Podsumowując, to jakie domeny kupować zależy bardzo od personalnych czynników, od tego, na czym nam zależy.