Mimo, iż branża transportowa oraz produkcyjna nieustannie się rozwija minie zapewne jeszcze kilka lat zanim plastikowe palety na dobre wyprą z obiegu te drewniane. Jednak w logistyce można coraz częściej spotkać się właśnie z paletami plastikowymi, na które zaczyna stawiać coraz więcej producentów. Palety drewniane przez lata wypracowały sobie pewną renomę, o ile tak to można nazwać, jednak zwyżkująca świadomość wielu przedsiębiorstw pokazuje, że ich plastikowe zamienniki w wielu aspektach są po prostu lepsze.
Zalety palet plastikowych
Każdy producent palet plastikowych mimo wszystko chwali przedsiębiorców, że coraz chętniej po nie sięgają. Wpływ mają na to przede wszystkim ich zalety, które pozwalają stawiać je wyżej niż drewniane palety.
W przeciwieństwie do palet drewnianych, plastikowe wytrzymują znacznie dłużej, pod warunkiem, że są eksploatowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Producent palet plastikowych zapewnia, ze ich produkty są wytrzymałe na chemikalia oraz przyjazne środowisku co dodatkowo przemawia za tym, aby je zakupić. kolejną ważną zaletą jest ich waga. Są one o około połowę lżejsze niż palety drewniane. Niby nie jest to wielka różnica jednak w przeliczeniu na pewną ilość sztuk może dać niesamowity wynik. Utrzymanie palet plastikowych jest także łatwiejsze, gdyż można je myć i dezynfekować.
Wady palet plastikowych
Przed zakupem plastikowej palety producent warto zapytać również o ich wady, gdyż w niektórych przypadkach mogą one wykluczać je z użytku. Jednak mało, który będzie mówił coś złego na swój wyrób.
Palety plastikowy mimo i wytrzymalsze to jednak w pewnych aspektach są słabsze. Jeśli nie są użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli waga składowana na nich jest większa od ich możliwego udźwigu, mogą wystąpić deformacje, które będą nieodwracalne. Ponadto mokre palety mogą „jeździć” na widłach co może w konsekwencji spowodować ich ześlizgnięcie się z nich i zniszczenie towaru.
Jak produkowane są palety plastikowe?
Produkcja palet plastikowych odbywa się w firmach, które z reguły zajmują się wykorzystaniem w produkcji różnego rodzaju materiałów sztucznych. Niekiedy można spotkać się z oznaczeniem, ze paleta pochodzi z recyklingu.
Jednak w główną metodą ich produkcji jest metoda wtryskiwania uplastycznionego tworzywa sztucznego do specjalnie przygotowanych form.