Skip to content Skip to footer

Pojemniki IBC – najważniejsze cechy i wymiary

W różnych sektorach przemysłu do przechowywania płynnych substancji wykorzystuje się specjalne pojemniki. Do najpopularniejszych zaliczyć można paletopojemniki IBC, które mają dużą objętość, są trwałe na uszkodzenia oraz nadają się do składowania chemikaliów. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że cały czas wzrasta zapotrzebowanie na ten rodzaj pojemników.

Paletopojemnik IBC – zastosowanie

Ten rodzaj pojemnika najczęściej wykorzystywany jest w branżach spożywczych i chemicznych. Dzięki swym cechom pozwala na przechowywanie różnego typu płynów, w tym również substancji niebezpiecznych. Paletopojemnik IBC ma certyfikat UN, który zezwala na magazynowanie w nim cieczy szkodliwych. Warto wspomnieć, że w życiu codziennym Pojemnik IBC sprawdza się, jako kontener gromadzenia wody z deszczu. Jest on wytworzony z polietylenu wysokiej gęstości, co zapewnia trwałość oraz odporność na różne uszkodzenia. Jego specjalna budowa, w tym wymienny zawór oraz uszczelki teflonowe i polietylenowe gwarantują szczelność.

Pojemniki IBC wymiary

Paletopojemnik IBC dostępny jest w paru wymiarach, do najczęściej spotykanych należą pojemniki o objętości: 300 l, 600 l, 1000 l. Największym zainteresowaniem cieszą się kontenery IBC 1000 l, których wymiary są następujące: wysokość – 1170 mm x 1000 mm +/- 5 mm, podstawa – 1200 mm x 1000 mm +/- 5 mm. Waga paletopojemnika IBC 1000 l wynosi około 60 kg. IBC wymiary mogą się trochę różnić w zależności od tego, jaki producent je wyprodukował.

Pojemniki IBC – dodatkowe informacje

Paletopojemniki IBC wyróżniają się swoją konstrukcją. Są umieszczone na różnego typu paletach (drewnianych, hybrydowych), co pozwala na ustawianie ich jeden na drugim. Bardzo często pojemniki IBC mają odprowadzenie ładunków elektrostatycznych, czyli uziemienie. Do tego wszystkiego są otoczone specjalną klatką galwanizowaną, która dodatkowo chroni przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Paletopojemniki IBC to produkt niezastąpiony przy przechowywaniu substancji płynnych, często niebezpiecznych oraz gromadzenia np. wody z deszczu.