Skip to content Skip to footer

Wybór węgla na zimę

Skład węgla jest miejscem, które cieszy się szczególną popularnością w okresie zimowym. Osoby, które chcą kupić opał dobrej jakości, powinny odwiedzić zaufany i sprawdzony skład węgla. Przy poszukiwaniu takiego miejsca warto zasięgnąć opinii znajomych i rodziny, którzy zakup opału mają już za sobą.

Skład węgla – jak znaleźć najlepszy?

Wybierając skład węgla, warto przede wszystkim się zorientować, czy jego właściciel nie stosuje nieuczciwych praktyk. Jeszcze do niedawna bardzo często zdarzało się, że w składach węgla na ciężarówki ładowano nieco mniejszą ilość opału, niż zamówił klient. Na szczęście tego typu postępowanie w dzisiejszych czasach należy do rzadkości. Składy węgla zdecydowanie wolą wykazywać się uczciwością, licząc na przyciągnięcie kolejnych klientów.

Nowy skład węgla powinien również posiadać zadaszenie dla magazynowanego opału. W przeciwnym razie węgiel będzie narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych – opadów deszczu czy też śniegu. W takim przypadku zwiększa się waga węgla, co oznacza, że klient go zamawiający w efekcie otrzymuje nieco mniej opału.

Klient nie powinien obawiać się zapytania o dokumenty, które potwierdzają wysoką jakość oferowanego węgla. Właściciel składu opału ma obowiązek przedstawić je na żądanie. Powinna w nich być zawarta informacja o miejscu wydobycia opału, a także o jego kaloryczności.

Jaki węgiel wybrać na zimę?

Nie ma co ukrywać, że dla większości osób wybierających węgiel, czynnikiem decydującym będzie cena. W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na kwestie ekologiczne, stąd też kiepskiej jakości węgiel zwyczajnie jest już niedostępny. W składach węgla znaleźć można wyłącznie opał najwyższej jakości, charakteryzujący się dużą czystością spalania.

Niestety, jest też druga strona medalu. Węgiel wysokiej jakości zazwyczaj sporo kosztuje – a biorąc pod uwagę jego galopujące ceny, to każdy klient zainteresowany kupnem musi przygotować się na duży wydatek.

Osoby, które chcą naraz kupić przynajmniej tonę węgla, powinny przygotować się na wydatek rzędu półtora tysiąca złotych – jeśli chodzi o zwykły węgiel kamienny. Warto wybierać ten opał, który charakteryzuje się jak najwyższą kalorycznością, bowiem dostarczy on większą ilość energii, niż mało kaloryczny węgiel.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.