Skip to content Skip to footer

Prawidłowy sposób użycia kleju polimerowego

Sam zakup specjalistycznego i najbardziej jakościowego kleju polimerowego nie wystarczy do tego, by mógł on prawidłowo zadziałać. Takiego kleju należy jeszcze użyć w prawidłowy sposób, aby trwale połączyć ze sobą dwa wybrane elementy.

Przygotowanie powierzchni do pracy

Powierzchnia, którą chce się do czegoś przyczepić, musi być oczywiście wysprzątana, oczyszczona i odtłuszczona. Należy usunąć z niej kurz, pyłki i wszelkie inne zanieczyszczenia. Dobrym pomysłem będzie też przetarcie jej niewielką ilością denaturatu, który powinien poradzić sobie z ewentualnymi tłustymi plamami, pozostawiając powierzchnię wyraźnie zmatowioną.

Po przeprowadzeniu tych czynności element należy pozostawić jeszcze do wysuszenia. Dopiero gdy będzie on idealnie suchy, można przejść do głównej pracy, czyli klejenia.

Ogólne zasady klejenia

Kleje polimerowe są klejami bardzo mocnymi, dlatego należy używać ich rozważnie, początkowo sięgając po niewielką ilość produktu i w razie czego po prostu go dokładając. Preparat powinien być nakładany punktowo, ewentualnie węższymi i cieńszymi pasmami. Jeżeli jego pojedyncza warstwa okaże się niewystarczająca, można dołożyć drugą, co zwykle staje się konieczne w przypadku klejenia bardziej porowatych powierzchni.

W momencie, gdy klej polimerowy trafi już na dwa łączone ze sobą elementy, należy je do siebie przycisnąć i przytrzymać przez kilkadziesiąt sekund. Praca powinna być wykonywana w odpowiednich warunkach. Najważniejsza okazuje się temperatura otoczenia, która powinna wynosić od pięciu do maksymalnie trzydziestu stopni C.

Metoda rozpuszczania kleju

Może jednak zdarzyć się tak, że kleju polimerowego użyje się w nieodpowiedni sposób i trzeba go będzie rozpuścić. Co wtedy? Otóż istnieje możliwość rozpuszczenia kleju polimerowego, choć oczywiście lepiej po prostu przyłożyć się do wykonywanej pracy i w taki sposób ją przeprowadzić, by nie trzeba było później usuwać raz zastosowanego kleju.

Mimo wszystko kleje polimerowe powinny poddać się działaniu denaturatu, czyli produktu zawierającego zwykle ok. 92% alkoholu etylowego. Denaturat poradzi sobie również z plamami powstałymi w wyniku zastosowania kleju. Jeżeli więc podczas pracy trafi on na jakieś narzędzia czy ubranie, później te powierzchnie wystarczy oczyścić spirytusem.

Kleje polimerowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.