Skip to content Skip to footer

Jaki rodzaj węgla wybrać?

Co roku, kiedy tylko rozpoczyna się sezon zimowy, właściciele domków jednorodzinnych zmagają się z dylematem, jaki węgiel wybrać? Skład węgla oferuje wiele rodzajów czarnego złota, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i właściwościami. Wiele osób twierdzi, że węgiel jest albo tani, albo dobry, ale z pewnością można znaleźć taki o wysokiej kaloryczności, którego zakup nie zrujnuje domowego budżetu.

Skład węgla – stacjonarnie czy online?

W ostatnim czasie w sieci powstało wiele miejsc, będących realną konkurencją dla stacjonarnych składów opału. Jak to jest z zamawianiem węgla w sieci?

Węgiel sprzedawany online to węgiel w workach. Z reguły składy internetowe kuszą niską ceną opału, ale należy pamiętać, że do tej kwoty dochodzi jeszcze koszt dostawy, który przy dużych gabarytach zamówienia wcale nie jest taki niski.

Za składami stacjonarnymi przemawia fakt, że przed zakupem węgla można dotknąć go, sprawdzić jego gramaturę i wilgotność. Dodatkowo bez problemu można uzyskać dane dotyczące jego pochodzenia, co nie zawsze jest możliwe przy kupnie za pośrednictwem internetu.

Jaki węgiel wybrać?

Koks w workach, węgiel orzech, ekogroszek czy też może węgiel brunatny? Wybór odpowiedniego rodzaju węgla wcale nie jest taki prosty. Warto jednak pamiętać, że podstawowym kryterium branym pod uwagę przy wyborze węgla, powinna być jego kaloryczność. Ale nie zawsze jest tak, że najbardziej kaloryczny węgiel jest tym najlepszym.

Przyjmuje się zasadę, że wysokokaloryczny węgiel najlepiej nadaje się do palenia, kiedy temperatura na dworze znacznie spada. W ciepłe dni – palenie nim powoduje dużo strat cieplnych. Węgiel o niskiej wartości kalorycznej z kolei spala się w o wiele czystszy i oszczędny sposób, jednak w zimne dni będzie schodził jak woda.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupno dwóch rodzajów węgla- jednego do palenia w zimne dni, innego na wyższe temperatury.

Nie dać się oszukać

Niezależnie od tego, czy kupuje się koks w workach w sklepie internetowym, czy też węgiel kamienny w lokalnym składzie, zawsze trzeba uważnie przyglądać się zamówieniu, tak by nie zostać oszukanym.

Jeśli chodzi o węgiel w workach zamawiany w sieci, należy zorientować się uprzednio w cenie dostawy, by nagle nie okazało się, że wartość zamówienia wzrosła o dwieście czy trzysta złotych. Często także polscy dostawcy węgla kupują tańszy opał w Czechach lub u wschodnich sąsiadów i sprzedają go jako produkt polskiego pochodzenia. Tymczasem często taki opał ma nie tylko niską wartość kaloryczną, ale i sporą wilgotność, co znacznie utrudnia sprawne spalanie. Zdarza się też, że jego właściwości zbliżone są do węgla brunatnego, który uznaje się za paliwo kiepskiej wartości, raczej nie polecane do użytku domowego.

Aby trafić na dobry opał http://www.alpari.com.pl/, warto być może kupić węgiel w rokach – po jednym każdego rodzaju, by samemu sprawdzić opłacalność zakupu większej ilości.