Skip to content Skip to footer

Światło na zawołanie

Świat zmienia się na naszych oczach. Coś co kiedyś było zwyczajnym wyobrażeniem rodem z filmu, dzisiaj jest powszechnym rozwiązaniem technologicznym. Nie inaczej gdy chodzi o elektryczne urządzenia w domu. Kiedyś pomysł aby zapalać światło zdalnie był pomysłem autorów powieści science-fiction. Teraz jest to technologia niezbyt droga.

Dla kogo?

Jak wszystkie rozwiązania nowe technicznie włącznik bezprzewodowy nadaje się dla osób które cenią sobie wygodę. W zależności od potrzeb danego lokalu mieszkalnego lub użytkowego różne technologie sprawdzą się w użyciu. Fakt że włącznik bezprzewodowy bardzo ułatwi życie nie zmieni jednak faktu, że całkowita rezygnacja z klasycznych włączników nie jest jeszcze możliwa.

Wykorzystajmy możliwości Internetu

Jednym z typów włączników bez konieczności montowania kabli jest włącznik światła wifi. Połączenie wymaga dostępu do sieci Internet oraz urządzenia sterującego jakim może być w dzisiejszych czasach telefon, tablet, zegarek czy nawet lodówka z dostępem do sieci. Jest to bardzo wydajne rozwiązanie dla osób które lubią wracać do domu w którym pali się światło. Idealnie sprawdzi się także jako ochrona przed złodziejami.

Włącznik światła wifi będzie działać gdy jesteśmy na urlopie, co za tym idzie zdalnie możemy zapalać i wyłączać światło gdy nie ma nas w domu. Złodzieje raczej nie włamują się do mieszkań, w których regularnie włącza i wyłącza się światła, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że któryś z domowników pozostał w domu. Oczywiście uruchamianie światła telefonem to też zwyczajny gadżet – tyle że ma on zastosowanie praktyczne i ułatwia życie. wbrew pozorom nie jest wcale trudny w instalacji, a co więcej za pomocą bardziej złożonych włączników możemy skoordynować oświetlenie w całym domu.

A może prostsze rozwiązanie?

Innym urządzeniem pozwalającym na bezprzewodowe zapalanie światła jest włącznik światła na pilota. Jest to prosta instalacja obejmująca jedno źródło światła i jedno urządzenie sterujące. Najważniejsze mankamenty tego rozwiązania to konieczność posiadanie specjalnego pilota sterującego oraz fakt, że ten ma ograniczony zasięg. Sprawdzi się jednak doskonale u osób ograniczonych ruchowo lub takich, które uwielbiają układać się do snu w oświetlonym pomieszczeniu. System nie wymaga Internetu co jest jego dużą zaletą.