Skip to content Skip to footer

Zasady wysyłania paczki do Niemiec

Statystyki wskazują, że liczba Polaków znajdujących się w Niemczech powoli wzrasta. Przyciągają nas dobre zarobki i warunki życia za zachodnią granicą. Rodzina czy bliscy osób pracujących w Niemczech często wysyłają paczki – warto wiedzieć, w jaki sposób powinno się wysyłać przesyłki za Odrę i co może mieć wpływ na czas doręczenia.

Paczka do Niemiec

W dobie rozwiniętych firm kurierskich do Niemiec można wysłać właściwie wszystko, jednak zazwyczaj za granicę nadawane są przesyłki o standardowych gabarytach. Paczka do Niemiec powinna mieć określoną wagę i wymiary. Większość firm kurierskich za „normalną” uważa paczkę, której maksymalna długość nie przekracza 120 centymetrów. Najdłuższy bok + suma szerokości i wysokości przesyłki nie powinna przekraczać 300 centymetrów. Pod uwagę bierze się również kształt paczki – standardowa jest prostopadłościanem oraz jej wagę – maksymalnie 30 kilogramów. Jeśli paczka mieści się w podanych przedziałach, uważana jest za standardową. Oczywiście warto pamiętać o tym, że każda firma kurierska może akceptować nieco inne paczki. Anomalie od podanych parametrów są akceptowalne, jednak wówczas paczki do Niemiec uznawane są za niestandardowe, dlatego klient musi dopłacić za ich dostarczenie.

Przesyłki paletowe

Alternatywą dla osób, które potrzebują wysłać za zachodnią granicę wielkogabarytowe artykuły, są przesyłki paletowe. Ich wymiary są znacznie większe – maksymalna wysokość palety to 180 centymetrów, natomiast jej obciążenie może sięgać nawet 900 kilogramów. Ważne jest to, by przedmioty znajdujące się na palecie nie wystawały ponad jej krawędzie. Przesyłki do Niemiec o dużej wadze lub wielkości, może być bezpiecznie przewożona w ten sposób.

Czego nie można wysyłać?

Pamiętajmy o tym, że paczki do Niemiec nie mogą posiadać określonej zawartości. Chodzi między innymi o żywe zwierzęta, rośliny, pojemniki po gazie czy inne materiały niebezpieczne. Oczywiście zapakowana paczka nie może być od razu zawrócona – dopiero kiedy trafi na sortownię, jej zawartość może podlegać weryfikacji. Niepokój pracowników mogą wywołać dźwięki czy zapachy, których źródło znajduje się w przesyłce. Jeśli zawartość będzie niezgodna z regulaminem firmy kurierskiej, takie przesyłki do Niemiec mogą zostać zawrócone do nadawcy i z pewnością nie trafią do doręczenia.