Skip to content Skip to footer

Zalety alkomatów policyjnych

Na polskich drogach wciąż dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków samochodowych. Niestety wiele z nich kończy się tragicznie, czyli śmiercią człowieka lub kilku osób.

Jak działają alkomaty policyjne?

Za taki stan rzeczy w dużej mierze są odpowiedzialni nietrzeźwi kierowcy, którzy po spożyciu alkoholu wsiadają do samochodu. Należy mieć na uwadze, że nie kontrolują oni całkowicie swoich ruchów, a ich reakcja jest zdecydowanie wolniejsza. Oprócz tego u osób nietrzeźwych gorsza jest też koncentracja, więc ciężko jest zachować skupienie oraz właściwy tor jazdy. Policjanci często apelują do kierowców, żeby nie pili przed rozpoczęciem jazdy, ale nic to nie daje. Na wyposażeniu służb są oczywiście Alkomaty profesjonalne, które służą do badania trzeźwości. Kierowcy są przeważnie badani wyrywkowo, ponieważ nie da się zbadać każdego. Mimo to wyniki są naprawdę porażające, ponieważ wielu kierowców jeździ notorycznie pod wpływem alkoholu. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Do zachowania trzeźwości nawołują liczne kampanie policyjne oraz reklamowe, ale ich skuteczność jest niestety dosyć niska. Alkomat policyjny jest atestowany, dzięki czemu możemy być pewni, że wyniki pomiaru trzeźwości są miarodajne.

Skuteczność alkomatów profesjonalnych

Alkomaty profesjonalne powinny spełniać rygorystyczne normy, żeby nie dochodziło do sytuacji, gdzie wynik pomiaru odbiega od rzeczywistości. Za udzielanie atestów są odpowiedzialne wyspecjalizowane organizacje, które systematycznie kontrolują urządzenia pomiarowe. Alkomat policyjny może kupić każdy, kto ma dostęp do internetu. Warto mieć w domu takie urządzenie, ponieważ dzięki temu w każdej chwili możemy sprawdzić swoja trzeźwość. Czasami może nam się wydawać, że jesteśmy trzeźwi, ale prawda jest taka, że to tylko złudzenie. Wyraźny i głośny dźwięk alkomatu informuje o wykryciu alkoholu. Dawniej stosowane były urządzenia półprzewodnikowe, które niestety były podatne na manipulacje. Oprócz tego wykrywały inne substancje jako alkohol. Do takich substancji zaliczały się: węglowodory, aceton oraz nikotyna. Wynik pomiaru można odczytać na czytelnym wyświetlaczu LCD. Ceny alkomatów profesjonalnych oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Oczywiście można kupić urządzenie za kilkaset złotych, ale jego jakość będzie pewnie pozostawiać wiele do życzenia.