Skip to content Skip to footer

Jak mądrze przygotować się do rejsu?

Morze jest miejscem, którego nigdy nie można być do końca pewnym. Noce są chłodniejsze, a pogoda jest nieprzewidywalna nawet wtedy, kiedy regularnie się ją kontroluje. Dlatego przygotowanie do rejsu polega przede wszystkim na przewidywaniu tego, co może się zdarzyć. Mimo to istnieje kilka sprawdzonych reguł, które potrafią znacznie ułatwić żeglugę.

Ubiór na cebulkę

Jako że pogodę podczas rejsu po Bałtyku ciężko jest przewidzieć ze stuprocentową skutecznością, warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Trzeba również pamiętać o tym, że na jachcie pełni się czterogodzinne wachty, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia. Z tego powodu warto spakować zarówno ciepłe, jak i letnie ubrania.

Podczas pakowania nie można też pominąć sztormiaka oraz kaloszy. Większość wyprawy spędzisz na wodzie, a zmoczyć mogą Cię zarówno fale, jak i deszcz. Jeśli nie chcesz zachorować na grypę ani za bardzo zmarznąć, powinieneś zainwestować w dobre jakościowo ubranie nieprzemakalne.

Otwartość i kultura

Rzadko kiedy zdarza się, że na rejsy po Bałtyku wybierasz się tylko ze swoimi znajomymi. Zazwyczaj na jachcie znajduje się załoga, której nie znasz, ale z którą spędzisz kilka najbliższych dni na dosyć małej przestrzeni. Dlatego to bardzo ważne, żeby być pozytywnie nastawionym i nie obawiać się kontaktu z innymi.

Żeby umilić sobie rejs i ułatwić zgranie się z załogą, możesz zabrać ze sobą karty, gitarę albo niewielkich rozmiarów gry planszowe. Na jachcie raczej nigdy nie brakuje wrażeń, ale czasem warto usiąść przy wspólnym stole i spędzić razem kilka miłych chwil.

Trasa rejsu

Kapitan jachtu zazwyczaj decyduje, jaką trasę pokonacie, ale mimo wszystko warto zapoznać się z nią nieco wcześniej. Dzięki temu będziesz mógł z większą dokładnością sprawdzić pogodę, a także dowiedzieć się, jakie kraje odwiedzisz. Rejsy po Bałtyku często pozwalają zwiedzić różne piękne miejsce, które warto uwiecznić na fotografii. Niekiedy warto wziąć ze sobą dodatkową gotówkę, żeby wysłać bliskim osobom pocztówkę lub zaopatrzyć się w pamiątki.

Innym ważnym powodem, dla którego dobrze jest wiedzieć, dokąd i jak się podróżuje, jest prysznic oraz zaopatrzenie w jedzenie. Jacht co pewien czas będzie cumował w marinach, gdzie można się nieco odświeżyć pod bieżącą wodą i nabrać sił na kolejny odcinek trasy. Znajomość planu rejsu sprawi, że będziesz wiedział, kiedy spodziewać się kolejnego przystanku.

Czarter jachtów na Morzy Bałtyckim organizuje Agencja żeglarska Kubryk