Skip to content Skip to footer

Na grzyby… do sklepu?

Zapaleni grzybiarze każdego roku tłumnie wyruszają do lasów, by zebrać ulubione borowiki, koźlarze, kurki, kozie brody, kanie i inne jadalne gatunki. Niestety, nie wszyscy potrafią zbierać grzyby i odróżniać muchomory od gatunków jadalnych. Rozwiązaniem dla nich jest spacer na grzyby… do sklepu.

Bezpiecznie jak w sklepie

Osoby niepotrafiące rozróżniać gatunków grzybów nie powinny samodzielnie zbierać leśnego przysmaku. Spożycie muchomora sromotnikowego podobnego do czubajki kani czy też borowika szatańskiego mylonego z borowikiem szlachetnym może skończyć się tragicznie. Z tego powodu nawet najlepszym grzybiarzom zaleca się kontrole grzybów w sanepidzie.

Jeżeli nie wie się, które grzyby są jadalne, a jakie trujące, powinno się sięgać po grzyby zebrane przez licencjonowanych grzybiarzy. Grzyby te są sprzedawane głównie w sklepach – najłatwiej je znaleźć w hipermarketach i delikatesach. Są to zarówno grzyby suszone, mrożone, jak i podgrzybki marynowane w occie. Zakup tego typu produktów jest bezpieczny, gdyż wszystkie grzyby wykorzystywane w przetwórniach są przebadane. Ich spożycie nie grozi zatruciem i gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Bezpieczne dla zdrowia, przebadane podgrzybki marynowane w occie czy grzyby suszone można kupić również w internetowych delikatesach. Grzyby oferowane w sieci na aukcjach założonych przez osoby prywatne lub sprzedawane poprzez portale z ogłoszeniami lokalnymi zwykle nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Z tego powodu powinno się zrezygnować z ich zakupu, nawet gdy cena jest wyjątkowo okazyjna.

Jak wybierać podgrzybki marynowane w occie?

Oferta podgrzybków marynowanych w occie w delikatesach i hipermarketach z reguły obejmuje więcej niż jeden produkt. Jeżeli ma się możliwość wybierania spośród słoiczków pochodzących od różnych producentów, powinno się przyjrzeć składowi każdej z marynat. W pierwszej kolejności powinno się odrzucić te, w których występują konserwanty. Podgrzybki marynowane zachowują świeżość dzięki obecności octu w zalewie, dlatego dodatek jakiegokolwiek konserwantu jest zbędny. Następnie warto przyjrzeć się ilości cukru dodanej do zalewy. Jest to istotne zwłaszcza dla osób cierpiących na cukrzycę. Co prawda, zalewy zwykle nie wykorzystuje się, lecz cukier wnika w grzyby, przez co ich kaloryczność i indeks glikemiczny wzrastają. Ponadto wysoka zawartość cukru może świadczyć o użyciu bardzo dużej ilości octu, przez co marynata jest zbyt kwaśna i niesmaczna.

Podgrzybki marynowane w occie kupisz na sklep.vitapol.net