Skip to content Skip to footer

Czy wyświetlacz LCD to dobre rozwiązanie?

Wyświetlacze LCD znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle. Można spotkać je nie tylko w fabrykach, ale też w biurach czy nawet w domach. Wyposaża się w nie monitory komputerowe i urządzenia przenośne typu notebook. Posiadają wiele zalet, ale nie są wolne od wad.

Dlaczego warto zdecydować się na ekran z wyświetlaczem LCD?

Wyświetlacze LCD dostępne są w przeróżnych rozmiarach. Przy wyborze ekranu monitora komputerowego zwraca się uwagę na to, jaką ma on przekątną. W przypadku przemysłu reklamowego sięga się po sporej wielkości monitory, które pozwalają na zaprezentowanie wyraźnej treści, która widoczna będzie już z dużej odległości. W przypadku biura, gdzie pracuje się głównie nad treścią, monitory z dużą przekątną ekranu nie są już wskazane. Stają się niewygodne, czyli niepraktyczne.

Z kolei graficy czy architekci potrzebują monitorów z dużym wyświetlaczem LCD. Podobnie jest z osobami, które wykorzystują ekrany do pracy z dashbordami monitorującymi parametry systemów. Gracze komputerowi także sięgają po monitory zapewniające duży i wyraźny obraz. W każdym z wyżej wymienionych przypadków idealnie sprawdza się wyświetlacz LCD.

Dlaczego wyświetlacz LCD to dobre rozwiązanie?

Wyświetlacze LCD mają wiele zalet. Możliwe jest uzyskanie dużej rozdzielczości na monitorze, co przekłada się bezpośrednio na poprawę komfortu dłuższego użytkowania komputera. Kolejny plusem jest kąt widzenia. Możliwe jest uzyskanie wartości 180 stopni.

Po wyświetlacz LCD warto sięgać, jeśli stawiamy ekranowi duże wymagania dotyczące jakości uzyskiwanego obrazu. Można liczyć na szeroką gamę kolorystyczną, kontrast, nieprzeciętne kolory i szybki czas reakcji samego monitora. W zależności od potrzeb można wybrać monitor LCD z matrycą IPS lub TN.

A co z wadami?

Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale też i pewne wady. Nie jest inaczej w przypadku wyświetlaczy LCD. Pomimo tego, że są coraz bardziej udoskonalane i mają coraz lepsze parametry, to jednak nadal jest na co narzekać. Okazuje się, że są coraz bardziej wypierane przez nowoczesne wyświetlacze oparte na technologii LED, która oferuje jeszcze lepsze odwzorowanie obrazu. Mają one sporą przewagę nad modelami LCD, jeśli chodzi o kontrast i nasycenie kolorów.

Do wad monitorów LCD zalicza się słabą jakość odwzorowywania kolorów. Dla wielu osób nadal wiele do życzenia pozostawia kąt widzenia. Na niekorzyść tego rozwiązania przemawia także nadal niewystarczająco szybki czas reakcji matrycy. Problemem jest również występowanie zjawiska w postaci martwych pikseli.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.