Chcesz dowiedzieć się, czy Twoja waga jest prawidłowa? Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora otyłości, który łatwo i szybko dokona obliczeń i zaprezentuje Ci wynik. Czym dokładnie jest kalkulator do mierzenia otyłości? Jak z niego skorzystać?
Co to jest kalkulator otyłości?
Termin jak kalkulator otyłości związany jest z narzędziem umożliwiającym dokonanie oceny masy ciała lub ilości tkanki tłuszczowej.
Obecnie z tego typu kalkulatorów można skorzystać bez problemu w internecie, na stronach, które udostępniają je bez opłat. Dostępne są także aplikacje mobilne na urządzenia jak smartfony i tablety, które umożliwiają dokonanie pomiarów. Skorzystanie z kalkulatora jest bardzo proste i szybkie, w obliczenia odbywają się automatycznie.
Na podstawie kalkulatorów otyłości można dowiedzieć się, czy masa ciała lub ilość tkanki tłuszczowej mieszczą się w normie, są zbyt niskie lub za wysokie. Dzięki temu można również ocenić swój stan zdrowia i kontrolować postępy w odchudzaniu.
Kalkulatory otyłości – rodzaje
Nie ma jednego kalkulatora otyłości, ponieważ w rzeczywistości termin ten odnosi się do wielu różnych typów narzędzi służących do sprawdzenia masy ciała i ilości tkanki tłuszczowej. Jakie z nich warto wziąć pod uwagę?
Najczęściej jako kalkulator otyłości jest stosowany kalkulator BMI, czyli body mass index. Wystarczy wprowadzić do niego dwie wartości – swoją masę ciała oraz wzrost. Następnie kalkulator na tej podstawie wskazuje, czy dana osoba ma wagę w normie, czy też dotyczy jej niedowaga, nadwaga albo otyłość.
Wykorzystywane są także kalkulatory, do których wprowadza się inne informacje, na przykład są to:
– Kalkulator BAI – służy do pomiaru stosunku obwodu bioder do wysokości ciała,
– Kalkulator RFM – używany jest do pomiaru stosunku obwodu talii oraz wzrostu,
– Kalkulator WHR – mierzy wskaźnik talii do bioder.
Jak korzystać z kalkulatora otyłości?
Używanie narzędzia tego typu online lub na urządzeniach mobilnych jest bardzo proste. Należy wcześniej zmierzyć swoje ciało, a potem wprowadzić dane do kalkulatora i odczytać wynik badania.
Warto pamiętać, że kalkulatory otyłości nie są przeznaczone do używania u dzieci i młodzieży. W ich przypadku obliczenia prowadzone są inaczej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.