Skip to content Skip to footer

Do czego służy tabliczka znamionowa?

Najczęściej wykonana z metalu, tabliczka znamionowa powinna znajdować się na każdym urządzeniu czy maszynie, które się porusza. Do czego tak naprawdę służy ten produkt i co zawiera?

Czym jest tabliczka znamionowa?

Jest to nic innego jak metalowa plakietka, najczęściej w kształcie prostokąta. Zdarza się również, że wykonywana jest z blachy cynkowej czy aluminiowej. Ważne jest to, aby produkt ten był odporny na korozję i wszelkie zadrapania.

Obecnie tabliczkę tą spotyka się najczęściej w samochodach. Jednak powinna się ona znajdować w każdej poruszającej się maszynie. Obowiązkiem producenta bądź przedstawiciela jest zamontowanie w niej tabliczki.

Jakie informacje można znaleźć na tabliczce?

Jest to wyjątkowe oznaczenie pojazdu, dzięki któremu można dowiedzieć się wielu informacji o danym pojeździe. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku jasno określa, jakie informacje powinny się na niej znajdować.

Opis przedmiotu, jaki znaleźć można na tabliczce znamionowej zawiera w sobie głównie informacje o: roku produkcji pojazdu, nazwie producenta, modelu pojazdu, parametrach( czyli masie, dopuszczalnej prędkości) oraz warunkach pracy.

Co w przypadku braku tabliczki?

Jeśli zdarzy się sytuacja, w której to z różnych powodów pojazd nie posiada tabliczki, nie oznacza to oczywiście, że nie nadaje się on do użytkowania. W żadnym wypadku. Niekiedy podczas naprawy samochodu tabliczka ulega zniszczeniom i jest to jak najbardziej normalna rzecz. Wtedy należy udać się do Wydziału Komunikacji.

W Wydziale Komunikacji należy złożyć wniosek o wydanie nowej tabliczki znamionowej. Do takiego wniosku trzeba dołączyć uzasadnienie oraz opinię rzeczoznawcy. Konieczne będzie również uiszczenie opłaty w wysokości 10 złotych. Wydanie nowej tabliczki nie trwa długo. Jest to prosty proces, który warto wykonać, aby móc bezpiecznie poruszać się po drogach.

Wszystkie pojazdy powinny posiadać tak zwaną tabliczkę znamionową. Jest to konieczne, aby właściciel bądź osoba zainteresowana kupnem mogła posiąść wiarygodne informacje na temat pojazdu. Oczywiście w przypadku samochodów zakupionych na licytacji komorniczej, może zdarzyć się sytuacja, kiedy to pojazd nie będzie posiadał wyżej opisanej tabliczki.

Tabliczki znamionowe dostępne są w ofercie Grawernia.pl.