Skip to content Skip to footer

Folia stretch – jak powstaje i dlaczego pokochał ją świat?

Ten, mogłoby się wydawać, zwykły kawałek sztucznego tworzywa jest jednym z najbardziej popularnych materiałów pakowych na świecie. Folia pakowa stretch, powstająca z polietylenu charakteryzuje się ogromną rozciągliwością. Do jej innych, cennych właściwości należy: wytrzymałość na rozerwanie, przyczepność, transparentność, odporność na rozdarcie i wyładowania statyczne.

Producent folii stretch – jak powstaje folia pakowa?

Wytwarza się ją na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wydmuchiwaniu żywicy, z której powstanie folia, w dwóch, różnych kierunkach. Ostatnim etapem jest schłodzenie materiału zimnym powietrzem. Proces ten przebiega dłużej, a koszt produkcji jest wysoki ze względu na ilość folii jaką można wyprodukować przez godzinę. Metoda ta jest bardziej pracochłonna, jednakże przynosi efekt w postaci dużej wytrzymałości i rozciągliwości folii. Drugi sposób to odlewanie, zwane metodą CAST. Materiał jest wytłaczany przez matrycę szczelinową, a następnie przepuszczany przez rolki chłodzące. Dzięki temu proces chłodzenia jest szybszy. W trakcie produkcji mogą zostać dodane barwniki, czy też domieszki innych tworzyw sztucznych, tak by dowolnie modyfikować właściwości folii. Co ważne dla producentów folii stretch – końcowy produkt jest tańszy, a sam proces produkcji wydajniejszy. Jedyną wadą tej metody jest nieco gorsza jakość powstałego materiału.

Zastosowanie w przemyśle

Jak sugeruje Producent folii stretch, jest ona doskonałym tworzywem do pakowania, zabezpieczania, transportowania i przechowywania rozmaitych wyrobów czy przesyłek. Do jej zadań należy, między innymi, poprawa stabilności produktów lub opakowań, składających się na transportowany ładunek. Umożliwia też wydajniejszą obsługę i segregację ładunków jednostkowych. Folia pakowa stretch zapewnia wysoki stopień ochrony przed kurzem i wilgocią, a także przed kradzieżą i otwarciem opakowań. Przy zastosowaniu domieszek innych tworzyw stanowi ochronę przeciwsłoneczną dla przesyłek wrażliwych na działanie promieni UV. Może też przedłużyć okres przydatności do spożycia niektórych produktów nią zabezpieczonych. Natomiast, czarna folia stretch jest używana do pakowania przesyłek, których zawartość ma pozostać niewidoczna.