Skip to content Skip to footer

Wzierniki ginekologiczne jednorazowe – wygoda i bezpieczeństwo

Wzierniki ginekologicznie to jedne z podstawowych narzędzi, które powinny stanowić wyposażenie każdego gabinetu ginekologicznego. Są one niezbędne podczas wykonana między innymi badania mającego na celu ocenę stanu pochwy i szyjki macicy pacjentki.

Jak skonstruowany jest nowoczesny wziernik ginekologiczny?

Nowoczesny wziernik ginekologiczny cechuje się budową, która zdecydowanie ułatwia jego użytkowanie. Wykonany jest z wysokogatunkowego przeźroczystego materiału, który nie powoduje relacji uczuleniowych i pozwala dokładnie obejrzeć śluzówki narządów rodnych pacjentki. Co ważne urządzenie z powiedzeniem może obsługiwać jedna osoba.

Jakie zalety cechują Wzierniki ginekologiczne jednorazowe?

Dostępne w sprzedaży jednorazowe wzierniki ginekologiczne cechują się neutralną temperaturą oraz gotowością do użycia bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Wzierniki są sterylne i nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów dezynfekcyjnych przed użyciem. Skutecznie ograniczają one ryzyko wystąpienia zakażeń krzyżowych oraz są łatwe w utylizacji. W sprzedaży dostępne są różnorodne wielkości wzierników dzięki czemu badanie może być dla pacjentki bardziej komfortowe. Nie bez znaczenia są również zaokrąglone kształty wziernika, które ograniczają ryzyko wystąpienia podrażnień śluzówek.

Stosowanie jednorazowych wzierników ginekologicznych w prewencji zakażeń krzyżowych

Jak wspomniano powyżej, nowoczesne wzierniki są przedmiotami sterylnymi. Są one pakowane pojedynczo w opakowania, które są otwierane bezpośrednio przed użyciem. Jest to wygodne rozwiązanie dla lekarza, który nie musi wykonywać żadnych czynności przygotowawczych przed wykonaniem badania. Ponadto stosowanie sterylnego wyposażenia poprawia standard świadczonych usług oraz ogranicza ryzyko wystąpienia zakażeń krzyżowych, w tym o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. Wśród wielu chorób, które mogłyby zostać przeniesione wymienić należy choćby AIDS czy żółtaczkę typu C. W tym przypadku ważne jest jednak sprawdzenie stanu opakowania przez jego otwarciem. Co ważne wykorzystując wzierniki ginekologiczne jednorazowe można nie tylko podnieść poziom bezpieczeństwa oraz jakości świadczonych usług, ale również w znacznym stopniu ograniczyć koszty. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że koszt zakupu pojedynczego wziernika ginekologicznego jednorazowego jest niższy niż jednostkowa cena sterylizacji urządzenia wielokrotnego użytku.