Skip to content Skip to footer

Zabawa na podwórku

Dziecięce czasy kojarzą się wielu osobom z beztroską zabawą na podwórku. Nie mając żadnych obowiązków można było szczęśliwie spędzać czas przed domem i poznawać powoli piękny świat, na którym mamy przyjemność żyć.

Ciekawe zabawy

Oczywiście chyba każdy kojarzy najciekawsze zabawy, które niezależnie od miejsca zamieszkania towarzyszyły praktycznie wszystkim dzieciom. Najbardziej popularna i potrafiąca dać sporo radości była zabawa w chowanego. Z reguły nie ustalało się terenu na jakim można się było schować, dlatego szukające osoby miały naprawdę dużą zagwozdkę. Z czasem kiedy dzieci stawały się większe zabawy zmieniały się w nieco bardziej ambitne. Domek na drzewie to jedno z najciekawszych miejsc w jakim miały okazję bawić się dzieci w naszej pięknej Polsce. W zależności od tego w jaki sposób był zbudowany, można było tam robić sporo ciekawych rzeczy.

Gry planszowe

Domek na drzewie u jednego ze znajomych był zazwyczaj popularną bazą dla zabaw, w której można było ukryć gry planszowe, oraz wiele zabawek, które szczególnie w sezonie letnim podczas którego przebywało się tam przez długi czas były bardzo przydatne. Oczywiście domki na drzewie miało jedną poważną wadę i najczęściej był to ich zdecydowanie zbyt mały rozmiar. Wiele dzieci chciało się w nich bawić, ale w środku zmieścić mogło się co najwyżej kilka osób. Obecnie wciąż regularnie buduje się tego typu domki, ale coraz częściej służą one właścicielom ciekawych miejsc noclegowych, a nie bawiącym się dzieciom.

Aktywne zabawy

Poza zabawami w domkach na drzewie i bawieniem się w chowanego w dzieciństwie spędzało się sporo czasu uprawiając różne sporty. Szczególnie w latach 80 i 90 nie było jeszcze komputerów, a rozwój i przełom technologiczny dopiero raczkował. Dlatego też siedzenie w domu nie miało dla dzieci zupełnie żadnego sensu, gdyż nie było tam nic ciekawego by się tym zająć. Obecnie w erze tabletów i komputerów dzieci coraz rzadziej spędzają czas w takich miejscach jak domek na drzewie i rzadziej spotykają się na żywo.

Czasy nowoczesności

Jednakże nie ma się co temu dziwić, gdyż czasy po prostu się zmieniają i ludzie starają się iść naprzód. Technologia jest po to by jej używać, ale niestety wpływa nieco na kontakty interpersonalne przez co ludzie stają się coraz większymi samotnikami i indywidualistami. Wypada jednak liczyć na to, że domki z drewna będą jeszcze w przyszłości tak chętnie budowane jak miało to miejsce dziesiątki lat temu i że wrócą w tak dużej ilości do łask nie tylko dzieci, ale także dorosłych.